Transplantace jater u pacienta s cirhózou jater

Odpověď na dotaz ze dne 2. 7. 2014 zobrazit původní dotaz

Vážení,
má sestra (49 let) se nachází ve vážném stavu způsobeném cirhózou jater. Mnoho let (asi 13) nadměrně požívala alkoholické nápoje. Asi před jedenácti týdny se u ní projevila žloutenka provázená nechutenstvím. Nyní je již druhý měsíc hospitalizována. Zpočátku se její stav zlepšil, (vrátila se jí chuť k jídlu) ale bohužel nikoli trvale. Postupně zeslábla natolik, že nebyla schopna se sama ani najíst a v posledních dnech upadá do spánku, z nějž ji lze jen stěží probudit. Projevuje se zde podle lékařů působení toxinů, které játra nestačí odbourávat; prognóza je podle nich nepříznivá. Snad by pomohla transplantace jater, ale mám obavu, že za přísných podmínek (zejm. půlroční abstinence) by mohlo být pozdě.
Zajímalo by mne, zda je možno transplantaci provést od živého dárce - příbuzného. Nevím ani, zda a jak lze vyhodnotit poškození mozku, k němuž patrně dochází působením vylučovaných toxinů.
Podotýkám, že poprvé od doby, kdy sestra měla problémy s alkoholem, přiznala, že příčinou je její nadměrné pití (dříve si nic takového nechtěla připustit).
Děkuji za odpověď

Julek

Vaše sestra se, podle informací ve Vašem dotazu, nachází ve velmi vážném stavu a domnívám se, že v tomto případě a v současném zdravotním stavu není transplantace možná. Od živého dárce se transplantace jater u takto vážně nemocných, dle mě dostupných informací, neprovádí. Od živého dárce lze transplantovat například ledviny, které jsou párový orgán a člověk, který ledvinu daruje, může bez větších potíží fungovat i s jednou ledvinou.

Dobrý den,

k působení toxinů na mozek opravdu během selhání jater dochází a poškození nemusí být trvalé, vše ale záleží na tom, jak dalece je organismus poškozen a zda mají játra ještě nějakou zbytkovou kapacitu a zda po odeznění kritického stavu budou schopná dále pracovat.

Cirhóza jater je velmi vážné onemocnění a komplikují ho i jiné přidružené choroby (na kritickém stavu se často podílí i špatná výživa, nebezpečím jsou i jícnové varixy – výdutě cév v jícnu, které mohou krvácet a další). Vývoj zdravotního stavu většinou záleží na tom, jak rychle budou játra schopna alespoň částečně obnovit svou činnost.

Pokud se stav zlepší, je naprostá abstinence alkoholu většinou jediným možným řešením, protože játra na každý další pokus o zatížení toxinem (například alkoholem) většinou opět velmi rychle reagují a opět selhávají. Kritéria k transplantaci jater jsou opravdu takto přísná, půlroční doba abstinence je ale většinou nutná i k tomu, aby se organismus dokázal zregenerovat a samotná operace mohla úspěšně proběhnout.

V tomto akutním stavu je tedy jediné řešení intenzivní podpůrná léčba, vývoj onemocnění závisí i na předchozím stavu organismu a vůli se s touto chorobou vypořádat.

Držím palce, aby se vše vyvíjelo k lepšímu.

S pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz