Teta zemřela, měla demenci, v závěti vše odkázala mé sestře - své opatrovnici. Mám nárok na dědictví?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 8. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám nárok na nějaké dědictví po tetě. Byla vdova,bezdětná,trpěla demencí a park. chorobou. Sourozence nemá, byla na LDN, sestra měla na ní opatrovnictví. Nyní zemřela. V době , kdy byla na LDN s ní byla sepsána závěť notářem, všechen její majetek napsán na sestru.Na LDN je od r.2015,úmrtí 2019. Závěť sepsána v roce 2018 nebo 2019. Sestra mě o ní neinformovala. V této době nás již nepoznávala. Zajímá mě, zda se dá závěť napadnout, dále zda mám nárok se zúčastnit předběžného jednání.Já a sestra jsme její neteře.Děkuji

Ferda

Dobrý den,

obecně řečeno, platnost závěti napadnout lze, a to žalobou na určení neplatnosti. Pro úspěch žaloby je však třeba prokázat, že existuje důvod, proč závěť není platná. Ve Vašem případě to, že teta sepsala závěť, ačkoliv měla omezenou svéprávnost, neplatnost závěti nepůsobí. Občanský zákoník totiž explicitně říká, že i osoba, jejíž svéprávnost je omezena v rozsahu způsobilosti pořídit pro případ smrti (tj. v rozsahu způsobilosti sepsat závěť), může pořídit formou veřejné listiny. Veřejnou listinou je i notářský zápis. Z hlediska formálního tak závěť podle mého soudu splňuje zákonné požadavky.

Na předběžné šetření si notář zve zpravidla vypravitele pohřbu. Pokud pohřeb tety vypravil někdo jiný, bude k notáři pozván primárně on. Do dědického řízení budete přizvána v okamžiku, kdy Vás notář identifikuje jako potenciálního dědice. Otázkou nicméně je, zda z pozůstalosti zbyl nějaký majetek, který by mohl připadnout Vám, když píšete, že teta veškerý majetek zůstavila Vaší sestře.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz