Teta má plicní nádor, je hodně dušná, kašle, hubne, nemá chuť k jídlu, má nastoupit imunoterapii. Na co se připravit?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 10. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, Nejdříve Vám všem podekuji, ze takto pomáháte. Můj dotaz se týká tetičky. Byl ji diagnostikována plicní nádor. Vim jen málo. Sama nechce mluvit. Ale pamatuji si ze zprávy ze diagnóza je číslo 343c. A ještě je uvedeno T3N3M1. Mám pocit ze je to vážné. Měla by nastoupit na bulovku na imunoterapii. Ani chemo není možné. Prosím o přiblížení toho na co se připravit. A zda chudák bude trpět. Už nyní téměř nedychá , hodně kašle je stále unavená, ztrácí váhu a chut k jídlu. Mnohokrát dekuji a přeji pevné zdraví a hodně sil

Pavla Petrakova

Ptáte se, co můžete čekat od dalšího průběhu tumoru plic u Vaší tety. V plánu je imunologická léčba. Tetička má potíže s dechem, je unavená, nemá chuť k jídlu a hubne. Tušíte, že stav je vážný.

Dobrý den, paní Pavlo,

dle klasifikace T3N3M1, což je jediné, co v tuto chvíli o rozsahu onemocnění Vaší tety víme, je onemocnění skutečně velmi pokročilé. Jsou již vytvořeny vzdálené metastázy mimo plíce. I když nevíme kde, je jisté, že šance na vyléčení bohužel není. Co lékaři od imunoterapie očekávají, je otázka, na kterou je moc dobré se ptát. Obzvlášť v situaci, kdy je teta tak moc slabá a vyčerpaná, že není schopna jíst, a i dýchání je pro ni velkou námahou. Doporučuji konzultovat s ošetřujícím onkologem, zda jí dojíždění na imunoterapii může ulevit, protože úleva je nyní tím jediným cílem lékařské péče. Léčba má smysl jen v případě, kdy z ní má nemocný větší užitek, než je zátěž, kterou dojíždění na léčbu a snášení nežádoucích účinků představuje.

Na co se připravit. Vaše teta bude s postupem nemoci stále více slabá, nebude vůbec chtít (ani potřebovat) jíst, časem ani pít. To je zcela přirozenou součástí pokročilého onkologického onemocnění a není možné to nijak zvrátit, pouze to přijmout. To, co nemocní v této fázi života nejvíce potřebují, je spánek a možnost klidného odpočinku. Tělo je vyčerpané a vysiluje ho každý nádech. Nemá kapacitu zpracovávat živiny, pohybovat se a mluvit. Utrpení není nutnou součástí těžké a nevyléčitelné nemoci, ani umírání. Jen je zapotřebí se obrátit včas, možná i hned, na paliativního lékaře. Buď v rámci ambulance paliativní a podpůrné péče, které fungují již v některých nemocnicích, anebo v hospicových zařízeních – mobilní či lůžkové hospice. Pokud nemáte žádnou takovou službu v dosahu, musíte se obrátit na praktického lékaře tety, anebo na ošetřujícího onkologa. Vaše teta bude potřebovat především léky proti dušnosti a kašli (oboje utiší opioidy), případně proti nevolnosti, která se může rozvinout v důsledku postupu nemoci, anebo jako nežádoucí účinek léčby opioidy. Pokud se v situaci, kdy imunoterapie nebude možná, či bude ukončena, rozhodnete pro péči v domácím prostředí, kontaktujte domácí hospic ve vašem regionu. Pokud péči doma nebude možno realizovat, kontaktujte lůžkový hospic. Vždy nejlépe s předstihem, klidně již i nyní, abyste byli registrováni a v případě akutní potřeby bude jistější, že bude přijetí do péče možné.

Přeji Vám mnoho sil.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz