Teta je po operacích nádoru plic, prsu, nyní má tumor děložního hrdla. Má operace smysl? Co čekat?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 1. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
sestra mé maminky, 59 let, má za sebou 2krát operaci velkobuněčného nádoru plic bez meta ( odebrána část plic ), dále nádor prsu, který je nyní "zaléčen" - nemění po léčbě
( operace + chemo + RT ) tvar ani velikost, ale stále tam jeden má už několik let stejný. Dále malobuněčný nádor plic léčený chemoterapiemi a údajně preventivním ozařováním mozku. Měla tedy již 3 nádorová onemocnění. Nyní zjištěn tumor děložního hrdla vel. 5cm, dle ultrazvuku ( na další vyšetření čekáme) rozšířen do přilehlých uzlin. Již nemlže na chemo ani RT , zbývá tedy řešení operace. Ráda bych věděla váš názor, lékaři se teprve rozhodují. Maminka je slabá, unavená, váží střídavě 40+45kg, má snížený cit v končetinách po RT, hodně spí, má bolesti břicha i celého těla, krvácí, zadýchává se, trpí na zápaly plic a záněty průdušek.. Jednalo by se o odstranění dělohy, vejcovodů vaječníků a uzlin směrem k aortě. Jaký přínos by měla taková operace a v jakém stavu se ještě vůbec má pacient operovat? Má šanci se po operaci zotavit alespoň do stavu v jakém je nyní ? Jsou nějaké obecně dané kontraindikace k operaci? Co máme čekat ? Jaká je prognoza rakoviny děl.hrdla s postižením uzlin? Ještě se chci zeptat, teta má dceru. Její otec zemřel na rakovinu před 2 lety v 65 letech. Má sestřenka nárok na nějaké preventivní sledování, když oba rodiče mají za sebou tyto diagnozy a teta dokonce 4?

Alena

Vaše teta má za sebou opakované operace, chemo i radioterapii pro rakovinu plic a prsu. Nyní jí lékaři zjistili rakovinu děložního hrdla s generalizací do lymfatických uzlin a zvažují další operaci (odstranění dělohy, vaječníků a uzlin). Tetička je slabá, unavená, má bolesti a krvácí a Vy se ptáte, zda operace bude pro nemocnou přínosem, jestli se z ní vůbec dokáže zotavit a co máte čekat dále. Také se ptáte na onkologickou prevenci pro Vaši sestřenici.

Milá paní Aleno,

všechny otázky, které pokládáte, jsou zcela namístě a je velmi důležité při rozhodování o dalším postupu vše dobře zvážit. Ideální se mi zdá, probrat vše s ošetřujícím lékařem a i s Vaší tetou. Já, která jsem Vaši tetičku nikdy neviděla, si vůbec netroufám dát nějaké jednoznačné doporučení ve smyslu dobře/špatně, operovat nebo ne. Lékař, který tetičku zná a bude mít k dispozici výsledky všech vyšetření, může tetě vysvětlit pro a proti obou možností a dát své doporučení, ale velmi důležitý je i názor Vaší tetičky, zda chce další léčbu podstupovat či ne. Nebojte se své otázky a obavy vyslovit nahlas a povzbuďte i tetičku, aby se zeptala na všechno, co potřebuje, a nebála se projevit svá přání a priority.

Co se týče onkologické prevence, rozhodně doporučuji Vaší sestřenici při takto zatížené rodinné anamnéze pravidelné preventivní gynekologické prohlídky a vyšetření prsů. O vhodnosti genetického vyšetření a možnosti jeho úhrady by bylo dobré se poradit přímo na některém pracovišti, kde tyto testy provádějí.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz