Tchyně má zhoubný nádor plic, dostává morphin. Užívá se pouze ve finální fázi nemoci?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 3. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,moc prosím o odpověď na mou otázku, která se týká mé tchýně. Zhruba před 4.mesici jí byl diagnostikován zhoubný nádor plic. Bylo jí naordinovano 1o ozarek. Vzhledem k jejímu věku,8o let a ostatním nemocem,byla operace zamítnuta. Ozarek absolvovala jen 8. Prý kvůli zahlenění. Byla ji nasazena antibiotika. Po jejich dobrání na zbylé dvě ozarky nepůjde. Je v domácí péči. Vypadá velice dobře. Myslím, že se i dobře cítí ,ale 2x denně ji domácí péče jezdí pichat morfin. Na bolesti si před aplikací morfinu nestěžovala. Jen na tlak na hrudi. Z nalezu jsem nic,co by mi morfin vysvětlilo, nevycetla. Proto prosím o radu a vysvětlení. Podává se morfin vždy jen ve finální fázi nemoci nebo je možné, že je to jen dočasné a bude ještě schopna nemoci přiměřeného života? Tchýni bylo řečeno, že injekce jsou jen na to, že je hodně zahlenena
Moc děkuji za Vaši odpověď. Noheylova Ivana

Ivana Noheylova

Vaší tchyni byl zjištěn nádor plic, byla indikována léčba zářením, ale pro horší toleranci byla ukončena dříve, než bylo původně plánováno. Tchyně dostává morphin a vy se ptáte proč a za jakých okolností je indikován.

Vážená paní Noheylová,

neznám vaši tchyni, její nálezy, dosavadní reakci na léčbu ani aktuální stav, proto prosím berte mou odpověď jako obecnou. Morphin (a další opioidy) jsou léky, které se kromě léčby velkých bolestí používají také k léčbě dušnosti. Nejpravděpodobnějším vysvětlením tedy může být, že zahlenění a patrně také útlak z nádoru způsobují dušnost. Někteří pacienti nemají bolesti, ale mají velmi silné a velmi zatěžující tlakové vjemy, které rovněž mohou být indikací k podávání morphinu. Zarazila mě spíše četnost podávání — píchaný morphin vydrží zhruba 4 (nejdéle 6) hodin a podávání 2 x denně moc nedává smysl v pravidelném režimu. U těžkých a vleklých dušností podáváme opiáty kontinuální formou — buď jako náplasti, které vydrží 33 a ½ dne nebo jako tabletky s prodlouženým uvolňováním nebo kontinuální infuzí. Krátkodobé formy (což jsou právě vámi zmiňované injekce) podáváme jednorázově při zhoršení příznaků — tedy bolesti nebo dušnosti a pak je podávání pochopitelně nepravidelné — někdy i vícekrát za den, jindy vůbec. Prostě podle potřeby pacienta.

Možná, že by bylo pro tchyni dobré, přizvat domácí hospic — lékaři v takovém zařízení pracující by měli být dobře obeznámeni s pravidly léčby opioidy. Zároveň celý multidisciplinární hospicový tým je připraven být nemocnému i jeho nejbližším oporou.

A snad jen poznámku na závěr — opioidy rozhodně nejsou léky pro závěr života. Používají se běžně na léčbu akutní silné bolesti, v období během a po operacích a také u chronické bolesti. Jen je potřeba s nimi uvátžlivě nakládat. Opioidy jsou léky určené pro nemocné, u který nezabrala jiná léčba. A mohou je užívat i řadu let.

S pozdravem,

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz