Tchyně má první stupeň příspěvku na péči, žádali jsme zvýšení před 3 měsíci pro rakovinu. Proč to tak trvá?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 1. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
matka mého manžela pobírá příspěvek na péči ve výši 880,- Kč. jelikož její stav je dlouhodobě špatný a zhoršuje se po provedené operaci tlustého střeva, kdy ji byla zjištěna rakovina, část střeva byla odebrána a další část je prorostlá nádorem . Její celkový zdravotní stav je velmi zhoršený neustále potřebuje pomoc. Požádali jsme o zvýšení příspěvku před 3 měsíci, nyní dostala dopis o dalším jednání. Je to neskutečné, vzhledem k jejímu věku , letos jí b ude 96 let. Dožije se tato žena vůbec zvýšení příspěvku ?????? Co chtějí v tomto případě šetřit po devadesáti dnech ?????

Hana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete o matce Vašeho manžela, které je 96 let a v současnosti pobírá příspěvek na péči I. stupně. Dále píšete, že je zdravotní stav paní dlouhodobě velmi špatný. Bylo jí nově diagnostikováno onkologické onemocnění. Potřebuje v současnosti neustálou péči. Před 3 měsíci jste podali žádost o navýšení příspěvku na péči. Řízení nebylo stále ukončeno. Paní obdržela pouze dopis o dalším jednání. Je pro Vás těžko pochopitelné, proč řízení tak dlouho trvá a co úřad šetří po tolika dnech u takto nemocného a starého člověka. Máte strach, jestli se paní vůbec navýšení dožije.

Dobrý den, paní Hano,

rozumím Vašemu rozčílení, že je jednání úřadu i vzhledem k věku žadatele příliš dlouhé. Bohužel je ale praxe taková, že řízení může trvat velmi dlouhou dobu i v řádu měsíců, obzvlášť pokud se jedná o větší město, jako je například Praha. Z toho, co píšete, nedokáži určit, proč se jednání takto protahuje a co ještě úřad potřebuje ve věci zjišťovat. Napadá mne, jestli jste například v žádosti neuvedli více lékařů, než jenom praktického lékaře. Posudkový lékař si pak musí vyžádat dokumentaci ode všech lékařů, což může celý proces protahovat.

Příspěvek na péči se vyplácí zpětně k datu podání žádosti o navýšení. Bude tedy vyplacen zpětně i v případě, že by se tchyně jeho přiznání nedožila. Z tohoto důvodu je určitě dobré, aby v žádosti bylo uvedeno bankovní číslo pečujícího, než samotného žadatele.

Doporučuji ve věci kontaktovat úřad práce podle místa bydliště paní, kde by Vám měli být schopni podat konkrétnější informace.
Další informace o příspěvku na péči si můžete také přečíst na tomto webu.

Přeji Vám, aby řízení ve věci navýšení příspěvku na péči bylo v brzké době pozitivně vyřešeno.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz