Tchyně má pokročilou rakovinu prsu, někdy neví, co dělá, máme strach. Působí to opiáty?

Odpověď na dotaz ze dne 28. ledna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobry vecer, staráme se o tchyni která ma rakovinu prsu a je pravděpodobně v posledním stadiu, metastaze do hrudniho kose a lymf uzlin, dalsi kontrola na onko je kolem 20. Února. Jde o to ze užívá posledni davku chemo v prášcích. Pote dr rozhodne zda lecbu ukonci. Jelikož uz ma bolesti a brečela, nemohla spát, obvodní lékař napsal opiat fentanyl nejnižší davku v naplastech, vcera jsme nalepili druhou náplast a nyní se projevuji známky opiatu, ASI tedy. Odpoledne nam řekla ze tu nebyla zdravotní sestra, která chodí kazde ráno na prevazy pistelů, a aplikaci injekce na ředění krve. Nyní nam chodí po dome a nevi co dela, máme strach nejen o naše deti, ale hlavne o ni, ma vlastní pokoj ale volny pristup do kuchyně, kde jsou noze, sporák na plyn, rada si zapaluje vonne svicky. Tak se v noci střídáme s.manzelem abychom ji hlídali co dela a zda někde nehori. Dotaz tedy zni, zpusobuji toto opiáty? Nebo se její stav rapidne zhoršuje.... . Nejsme schopni ji ohlídat 24 hodin, proto tedy zvazujeme umístění do hospicu či jiného zařízení kde bude mit neustalou peci. Předtím zila pres 30 let v byte v posledním patre, a většinu casu prospala, hrozilo, ze zápali cely panelak, protože si dala jidlo na sporák nebo do trouby a usnula, našli jsme spousty ohorelych veci.....
Gabriela
Vaše tchyně má pokročilé nádorové onemocnění prsu, které se rozšířilo i do dalších částí těla. Pro bolesti dostala náplast s opiáty (fentanyl) a zároveň se objevila zmatenost a dezorientace v událostech. Ptáte se, zda to mohou být projevy opiátů.

Vážená Gabrielo,

ráda bych vám odpověděla jednoznačně a jasně, ale bez vyšetření pacienta taková odpověď možná není. Tedy obecně – opiáty (správněji opioidy) mohou vést ke zmatenosti, ale ta jednak poměrně rychle ustupuje, po cca 23 dnech, jednak se objevuje po nevhodně zvolených dávkách. Píšete, že tchyně má tu nejmenší, předpokládám tedy 12 ug/hod. Záleží rovněž na tělesné konstituci – je tchyně nyní pohublá? Jak poslední dobou jí? Hubne i nadále? Pokud se dostavila úleva od bolestí a zmatenost bude přetrvávat a bude zároveň podezření, že je způsobena fentanylem, lze zvážit převod na jiný opioid a přidání léků typu haloperidolu.

Častěji ale takováto zmatenost provází změnu ve zdravotním stavu. Zhoršení bolestí, kvůli kterým byl fentanyl nasazen, často bývá průvodní známkou celkově se horšícího zdraví a pak to skutečně může vypadat, že za zmatenost může podaný lék, i když ve skutečnosti je důvodem právě postup nemoci samotné. Tito pacienti mají další rizikové faktory pro rozvoj podobného obrazu – poruchy vnitřního prostředí způsobené malým příjem potravy, různými působky, které významně mění hladiny minerálů s následnými poruchami kvality i kvantity vědomí, chudokrevnost s nedostatečným okysličováním, porucha vylučovací funkce jater a ledvin atd. Opět tyto problémy jen odrážejí pokročilost nádorového procesu. A konečně může tchyně mít nerozpoznané vzdálené metastázy v mozku, které se projevují právě obrazem, jenž popisujete.

Domnívám se, že oslovení hospice je velmi dobrý postup. Můžete požádat o vyšetření také praktického lékaře – v návštěvní služby může dobře posoudit celkový zdravotní stav a míru možných výše uvedených přispívajících faktorů, doporučit případně dovyšetření a změnu medikace či jiných postupů. Za určitých okolností je možné tento stav zvrátit, někdy je však předzvěstí blížícího se úmrtí.

Je zřejmé, že jste ve složité situaci a umístění v lůžkovém hospici je určitě dobrým řešením. Bylo by také vhodné domluvit se s ošetřující onkoložkou – ona zná nejlépe přesný rozsah nemoci, reakci na dosavadní léčbu a dokáže nejlépe odhadnout další průběh.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová