Tchyně má pokročilou rakovinu prsu, někdy neví, co dělá, máme strach. Působí to opiáty?
Vážená Gabrielo,
ráda bych vám odpověděla jednoznačně a jasně, ale bez vyšetření pacienta taková odpověď možná není. Tedy obecně – opiáty (správněji opioidy) mohou vést ke zmatenosti, ale ta jednak poměrně rychle ustupuje, po cca 2 až 3 dnech, jednak se objevuje po nevhodně zvolených dávkách. Píšete, že tchyně má tu nejmenší, předpokládám tedy 12 ug/hod. Záleží rovněž na tělesné konstituci – je tchyně nyní pohublá? Jak poslední dobou jí? Hubne i nadále? Pokud se dostavila úleva od bolestí a zmatenost bude přetrvávat a bude zároveň podezření, že je způsobena fentanylem, lze zvážit převod na jiný opioid a přidání léků typu haloperidolu.
Častěji ale takováto zmatenost provází změnu ve zdravotním stavu. Zhoršení bolestí, kvůli kterým byl fentanyl nasazen, často bývá průvodní známkou celkově se horšícího zdraví a pak to skutečně může vypadat, že za zmatenost může podaný lék, i když ve skutečnosti je důvodem právě postup nemoci samotné. Tito pacienti mají další rizikové faktory pro rozvoj podobného obrazu – poruchy vnitřního prostředí způsobené malým příjem potravy, různými působky, které významně mění hladiny minerálů s následnými poruchami kvality i kvantity vědomí, chudokrevnost s nedostatečným okysličováním, porucha vylučovací funkce jater a ledvin atd. Opět tyto problémy jen odrážejí pokročilost nádorového procesu. A konečně může tchyně mít nerozpoznané vzdálené metastázy v mozku, které se projevují právě obrazem, jenž popisujete.
Domnívám se, že oslovení hospice je velmi dobrý postup. Můžete požádat o vyšetření také praktického lékaře – v návštěvní služby může dobře posoudit celkový zdravotní stav a míru možných výše uvedených přispívajících faktorů, doporučit případně dovyšetření a změnu medikace či jiných postupů. Za určitých okolností je možné tento stav zvrátit, někdy je však předzvěstí blížícího se úmrtí.
Je zřejmé, že jste ve složité situaci a umístění v lůžkovém hospici je určitě dobrým řešením. Bylo by také vhodné domluvit se s ošetřující onkoložkou – ona zná nejlépe přesný rozsah nemoci, reakci na dosavadní léčbu a dokáže nejlépe odhadnout další průběh.
S pozdravem
MUDr. Irena Závadová