Tchýně má nádorové onemocnění v pokročilém stádiu, trpí velkými bolestmi. Jak mohu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 12. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.Mám velkou prosbu má tchýně má rakovinu nemohli ji operovat jen udělali stomii-je rakoviny plná...má náplasti na bolest ale moc nepomáhají.Skoro celý den leží a já nevím jak pomoci jsem zoufalá.Celé tělo ji bolí děláme jemné masáže ale to nepomáhá....Moc prosím o radu na mou adresu -nevím zda bych to v pc našla jsem intentalent na pc.Moc děkuji s pozdravem Teclová.

Lucie

Vaše tchýně má pokročilé nádorové onemocnění a trpí velkými bolestmi.

Vážená paní Teclová,
Vaše tchýně má pokročilé nádorové onemocnění a trpí velkými bolestmi.
Nejjednodušší by bylo obrátit se na nejbližší ambulanci léčby bolesti. Bývají obvykle v každé větší nemocnici.
Pokud žádnou takovou ambulanci ve Vašem okolí nemáte, pak léčbu bolesti může řídit jak tchýnin onkolog, tak její praktický lékař. Doporučený postup je začít v prvním kroku lékem typu Paralen, Brufen, Voltaren. Ve druhém kroku lze vyzkoušet slabý opioid (viz níže) nebo malou dávku silného opioidu a ve třetím kroku silný opioid. Zároveň lze přidávat různé pomocné léky.
Základem léčby nádorové nemoci jsou opiáty, neboli opioidy, tedy látky působící na principu morfinu. Dnes existuje široké spektrum těchto léků i jejich forem — krátkodobé tabletky, dlouhodobě působící tablety, čípky, náplasti, kapky, spraye atd. Nemocný se silnými bolestmi by měl užívat silný opioid ve formě dlouhodobě působící — tableta s prodlouženým uvolňováním či náplast a k tomu pro zajištění rychle se uvolňující opioid k řešení náhle zhoršené bolesti. Většinu těchto léků může předepisovat praktický lékař. Začínáme vždy nízkou dávkou a podle účinku pozvolna zvyšujeme cca o 50% až do efektu. Obvykle není naším cílem nemocného bolestí zbavit zcela, ale spíše utlumit jeho bolest na snesitelnou úroveň. Pokud navyšujeme dávky postupně, je tato léčba bezpečná. Nejčastějšími nežádoucími účinky bývá nevolnost, ospalost a zácpa. Jen zácpa přetrvává po celou dobu léčby opioidy a je potřeba ji aktivně řešit projímadly.
Dívat se na utrpení druhého a nemoci mu poskytnou pomoc je velmi náročné. Možná byste mohla kontaktovat hospic — ať již kamenný nebo mobilní a obrátit se na radu také tam.
Přeji Vám i Vaší tchýni, ať se Vám dostane účinné pomoci a ať čas, který máte před sebou, není naplněn jen bezmocí, zoufalstvím a bolestí, ale také pomocí, nadějí a pochopením druhých.
S pozdravem
MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz