Tchánovi operovali nádor plic, má metastázy v nadledvině, PET ukázal další nálezy. Je to vážné?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 1. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobry den, rada bych se zeptala na objasneni stavu. Zjistena u tchana rakovina plic, posleze operace( odebran lalok) a zjistene metastaze na nadledvine. Pote doktori rekli, ze je zdravy, ale za 2 mesice vysetreni Pet a vysledek: hypermetaboliamus glukozy mnohocentnych loziscich jater, uzlinach retroperitonea,fokalne v prave lopatce,v nekterych loziscich v prave plice svedci pro pritomnost viabíni nadorove tkane a generalizovane onemocneni v plicni parenchMu difuzne dale drobnocetny loziskovy proces odpovida mts rozsevu. Je to vazne? Dekuji mockrat

Denik

Váš tchán má nádor plic, nedávné vyšetření prokázalo, že onemocnění se rozšířilo i do dalších orgánů a vy se ptáte, jak je to vážné.

Dobrý den,

závažnost nádorového onemocnění závisí vždy jednak na konkrétním typu nádoru a jednak na rozsahu onemocnění, tedy jestli nádor prorůstá do okolí nebo zda jsou přítomny vzdálené metastázy. To jsou další nádorová ložiska, která vznikají ve chvíli, kdy nádor poškodí cévy a nádorové buňky se šíří krevní cestou po těle a zakládají nové nádory.

Obecně lze říci, že pokud jsou vzdálené metastázy přítomny, je onemocnění nevyléčitelné a cílem případné onkologické léčby je zpomalení průběhu onemocnění a prodloužení života.

Složitý popis výsledku zobrazovacího vyšetření PET CT, který uvádíte ve svém dotazu, ukazuje, že u vašeho tchána jsou přítomny vzdálené metastázy v játrech, v uzlinách v břiše, v plicích a v kostech. Jedná se tedy o velmi pokročilou fázi nádorového onemocnění. Další vývoj nemoci a časové prognóza v takovém případě závisí na několika faktorech. Za prvé je to konkrétní typ nádoru a jeho citlivost k chemoterapii. Za druhé je to současný celkový stav nemocného, jeho celková kondice, fyzická zdatnost a přítomnost dalších chronických nemocí. Takto pokročilé nádorové onemocnění člověka velmi vyčerpává, nemocný hubne a ztrácí sílu. Často pro celkové vyčerpání není možné cílenou onkologickou léčbu, tedy chemoterapii či radioterapii, vůbec zahájit, vždy je ale možné mírnit obtíže, které onemocnění přináší, ať už jsou to bolesti, dechové obtíže či nevolnosti. V případě, že je onkologická léčba ukončena či není z výše uvedených důvodů zahájena, je u takto pokročilého onemocnění dobré uvažovat o hospicové péči. V horizontu týdnů, maximálně měsíců, většina takto nemocných ztratí tolik sil, že jsou upoutáni na lůžko, ztratí soběstačnost a poté opět v řádu týdnů umírají. Při dobré péči může ale být závěr života i s tímto onemocněním klidný a důstojný. Čím dříve se o otázkách závěru života a možnostech péče začne mluvit, tím je větší naděje, že zbývající čas bude odpovídat přání a představám nemocného.

S pozdravem

Adam Houska

Dotaz zodpovídá

MUDr. Adam Houska

MUDr. Adam Houska

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz