Tatínkovi se po ukončení léčby rakovina vrátila, má metastázy, bolesti, průjmy, nejí. Co čekat? Lze pečovat doma?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 6. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
tatínek je po částečném odstranění žaludku z důvodu rakoviny žaludku s metastázemi na pobřišnici, poté prodělal chemoterapii a vše zvládl velmi dobře. Bohužel se mu po roce od ukončení léčby rakovina vrátila (nádor v oblasti pánve), následně prodělal speciální vyšetření PET CT a dnes nám bylo sděleno, že se objevili metastáze v kostech a to po celém těle, léčbu tedy nebudou zahajovat. Táta je ve velmi špatném zdravotním stavu, rakovina postupuje velice rychle, zhubl o více jak 10 kg, má velké bolesti celého těla, neustálé průjmy a téměř nepřijímá potravu. Onkoložka s námi od sdělení výsledků nekomunikuje, radíme se pouze s praktickou lékařkou, která doporučila hospitalizaci a infuze. Dá se odhadnout kolik času tatínkovi zbývá? Na co se máme připravit? Jak bude nemoc postupovat? A je vůbec možné zvládnout o něj pečovat v domácí péči?

Iveta

Váš tatínek má nádorové onemocnění žaludku s mnohočetnými metastázami, onkologická léčba byla ukončena a vy se ptáte, co můžete očekávat od dalšího vývoje nemoci a zda a jak je možné o nemocného pečovat doma.

Dobrý den.

Je to jistě velmi těžká situace, která s sebou přináší spoustu nejistot a otázek. Na některé z nich se pokusím odpovědět.

Pokročilé nádorové onemocnění je většinou spojeno s řadou tělesných obtíží. Nejčastěji to bývají bolesti, únava a celková slabost, nechutenství. Píšete, že tatínek má bolesti celého těla. Je třeba zdůraznit, že medicína má velkou nabídku léků a intervencí, kterými je možné bolesti v naprosté většině případů tišit. Metastáze v kostech mohou vyvolávat silné bolesti, ale i zde vede dobře nastavená léčba bolesti k úlevě. Silné léky na bolest ze skupiny opioidních analgetik, jako je například morfin, jsou efektivní a obavy lékařů i pacientů z dramatických nežádoucích účinků jsou často neopodstatněné.

Píšete dále, že tatínek hodně zhubl a je slabý. Takto pokročilé nádorové onemocnění je většinou spojeno s hubnutím a ztrátou sil. Podílí se na tom zejména energetická náročnost a další působení samotného nádoru. V určité fázi onemocnění toto hubnutí a úbytek sil již nezávisí na množství či složení stravy, kterou nemocný sní. Nutit nemocného do jídla pak přináší víc obtíží než užitku.

Jak nemoc postupuje, nemocnému ubývá stále více sil. Ve chvíli, kdy ulehne a pro slabost již není schopen se postavit či posadit, zbývá obvykle již jen několik týdnů života, někdy i méně. I v této fázi je ale možná účinně mírnit tělesné i psychické obtíže bez nutnosti pobytu v nemocnici. Pobyt v nemocnici u takto pokročile nemocného má naopak svá rizika a je vždy třeba dobře zvážit, co od nemocniční péče očekáváme. Pro dobré zvládnutí péče o nemocného v závěru života doma je dobré využít některou z forem domácí zdravotní péče. Pokud nejsou symptomy příliš výrazné a praktickému lékaři se daří bez problémů nastavit symptomovou léčbu, často stačí pravidelné návštěvy zdravotní sestry z agentury domácí péče. Pokud jsou symptomy obtížně kontrolovatelné nebo se jejich intenzita rychle mění, může velmi pomoci péče domácího hospicu – nemocný zůstává doma, ale pečující příbuzní mají možnost se kdykoliv obrátit na zdravotníky z domácího hospicu a ti přijedou a pomohou situaci doma vyřešit. Váš praktický lékař by Vám měl poskytnout informace o možnostech této péče ve Vašem regionu.

Milá Iveto, péče o takto nemocného příbuzného se často jeví náročnější, než potom ve skutečnosti je. Společný čas doma může být pro všechny velký dar. Důležité je odhodlání to zkusit. Kdyby Vám přeci jen došly síly nebo se přihodilo něco neočekávaného, můžete s předstihem podat žádost i do lůžkového hospice, která může sloužit třeba jen pro Vaši jistotu a nemusí být využita.

Přeju Vám hodně sil!

MUDr. Adam Houska

Dotaz zodpovídá

MUDr. Adam Houska

MUDr. Adam Houska

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz