Tatínkovi odoperovali nádor slinivky, má metastázy, užívá chemoterapeutika. Co čekat?

Odpověď na dotaz ze dne 5. 6. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, tatínkovi v loňském roce odoperovali nádor na slinivce, chemoterapii v kapačkách špatně snášel, tudíž od nového roku bere chemoterapii v tabletách. Poslední CT bylo uděláno v únoru, kde jsme se dozvěděli, že má metastázy na játrech a pravé ledvině. Zajímalo by nás, jak často se dělá kontrolní CT? Vlastně ani nevíme, zda léky zabírají, primářka stále jen kontroluje krev a dává injekci vitamínů. Teď tatínka hospitalizovali s velkým otokem nohou, kdy již nemohl ani skoro chodit, ale víceméně mu nikdo z doktorů neřekne ani co se děje, jak ho budou léčit, prostě absolutně bez informací. Moc děkujeme za odpověď, potřebujeme vědět, jak mu alespoň trochu pomoci

Alena Jonáková

Váš tatínek má pokročilý nádor slinivky a vy se ptáte, co se vlastně děje, jaký bude další postup.

Vážená paní Jonáková,

má odpověď bude hodně obecná, protože tatínka neznám — jak nemoc dosud probíhala, zda má další nemoci, jaké užívá léky, jak na tom celkově je, kolik je mu roků a další důležité podrobnosti. Nevím také, jaké informace jste od lékařů dosud dostali — především informace o tom, zda cílem léčby, kterou tatínek podstupuje, je úplné vyléčení, zastavení postupu nemoci, zmenšení obtíží, které nádor způsobuje a co by se dělo, kdyby tabletková léčba byla ukončena.

Velmi bych vám doporučila probrat s tatínkem jeho porozumění nemoci, jejímu průběhu, jaké je jeho očekávání, co by si přál, čeho se možná obává. U pacientů s velmi pokročilými nálezy, jsou toto vlastně ty nejdůležitější informace, které výrazně mohou pozměnit poskytovanou léčbu — její rozsah, intenzitu i místo poskytování. Někdo si přeje prodlužovat život za každou cenu a je ochoten podstoupit opakovaná i nepříjemná vyšetřování a vydržet náročnou léčbu, jiný se rozhodne raději pro léčbu směřující na kvalitu života — dobrou léčbu bolesti, dušnosti či jiných průvodních příznaků a někdo rozhodně preferuje zůstat doma a do nemocnice již nedojíždět. Někdo potřebuje vědět časový rámec, odhad, pro jiného to není důležité. Ale pokud se nezeptáme (“Chceš o své nemoci mluvit? Je to pro tebe důležité? Co bys teď potřeboval? Máš nějaké obavy?” atd.), budeme se jen dohadovat a tyto dohady a předpoklady bývají až příliš často mylné.

Nádory slinivky bohužel patří k těm, kde úplné vyléčení je velmi vzácné a tak protinádorová léčba míří na prodloužení života a úlevu od průvodních příznaků jako je bolest, zvracení, dušnost a jiné. Ve chvíli, kdy protinádorová léčba nefunguje podle původního plánu, je potřeba plán přehodnotit a léčbu případně přenastavit. Je-li výsledkem ukončení protinádorové léčby, pak další kontrolní vyšetřování (ať již CT nebo obyčejný odběr krve) postrádají smysl a spíše pro nemocné představují zátěž bez jasného výstupu. Pak se řídíme především tím, jak se nemocný cítí a co on sám potřebuje. Z toho, jak popisujete tatínkův celkový stav, bych velmi doporučila probrat s ošetřujícími onkology, zda vůbec je pro tatínka vhodné v protinádorové léčbě pokračovat — někdy je sama léčba a potřeba neustálých kontrol pro pacienta mnohem větší zátěží, než léčba zaměřená na příznaky. Můžete požádat o vyšetření lékařem specialistou v oboru paliativní medicína — ve větších nemocnicích bývají paliativní týmy. Ty vám mohou velmi pomoci právě s nastavováním a plánováním budoucí léčby a péče. Případně tito specialisté pracují v hospicích, kam se můžete obrátit o radu. Domnívám se, že by tatínek velmi profitoval z dobře vedené paliativní léčby.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz