Tatínkovi diagnostikovali rakovinu plic ve 4. stádiu. Kolik času mu zbývá?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 12. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobry den prosim vas o radu.Tatinek(71) prodelal zhruba pred tremi tydnu mozkovou prihodu epilepticky zachvat a srdecni infartk v jeden den a po vysetreni mu zjistili ze ma rakovinu plic ve 4 stadiu a metastazy v nadlevine a prodelal i mensi plicni embolii.Operace uz neni vhodna muze podstoupit chemo ale lekar mi sdelil ze mu to muze prodlouzit zivot ale zbytecne by se trapil.Tatinek o sve nemoci nic nevi obcas i zapomina tak mu to ani nechci rikat zbytecne by se trapil.Tatinek se prozatim citm dobre.Muzete mu prosim poradit kolik casu mu zhruba zbyva.Moc vam dekuji za pomoc s pozdravem Krajčovičová

Hana Krajčovičová

Vážená paní Krajčovičová,

vašemu tatínkovi náhodně během vyšetřování pro jinou závažnou nemoc zjistili velmi pokročilý nádor plic. Lékař protinádorovou léčbu moc nedoporučuje. Ptáte se, kolik času má tatínek před sebou.

Pochopitelně je velmi nesnadné, jakékoli časové odhady provádět bez toho, aniž bych tatínka sama vyšetřila. Je starší, má několik dalších závažných komplikací zdravotního stavu a navíc tedy pokročilý nádor plic. Samo nádorové onemocnění — rakovina plic ve 4. stadiu — podstatným způsobem zkracuje tatínkův život. Vzhledem k dalším zdravotním potížím si dovolím velmi hrubě odhadnout, že tatínek má před sebou rámcově měsíce, možná dokonce pouze týdny. Opakuji ale, že jde o odhad bez bližší znalosti tatínkova celkového zdravotního stavu a jaksi na dálku.

Píšete také, že o své nemoci neví, tedy, že neví o nádoru. Chápu, že se jej snažíte ochránit před velmi vážnou zprávou, ale nemusí to být dobrá cesta. Milosrdná lež se může obrátit proti vám — tatínkovi bude jistě časem hůře, nebude možná rozumět tomu, co se děje a pro vás či spíše pro ošetřující lékaře bude čím dál těžší vysvětlit podstatu obtíží. Může se stát, že tatínek přestane lékařům i blízkým důvěřovat a bude mít oprávněný dojem, že před ním cosi tajíte. Bude mít obavy, které nebude moci s nikým sdílet. Přimlouvala bych se za to, abyste se zkusila s tatínkem domluvit, zda chce znát podrobnosti o svém zdravotním stavu. Může být, že tatínek vám natolik důvěřuje, že vše nechá na vás a ptát se nebude. Je však pravděpodobnější, že budu chtít vědět, co mu vlastně je. Vysvětlení, že bohužel má nádor, že nejde vyléčit, ale že budete při něm a neopustíte jej může být pro tatínka důležitější, než strach z nádoru a toho, co bude následovat. Nebude na to sám. V dobré víře mu teď tuto možnost vlastně lékař odepírá. Lékař by měl informovat pacienta o zdravotním stavu pravdivě, zejména pokud si to pacient přeje. Nemusí být tedy přímo na vás tatínkovi sdělovat těžkou zprávu, můžete o to poprosit lékaře. Pak se také může tatínek mnohem lépe rozhodnout, zda by chtěl léčbu nebo ne.

Z toho, co píšete se domnívám, že skutečně protinádorová léčba by tatínkovi spíše asi ublížila, aniž by mu prodloužila život. Zaměření se na dobrou léčbu průvodních příznaků, jakými může být bolest, dušnost, nevolnost a jiné, může tatínkovi přinést větší prospěch.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz