Tatínek zemřel. Dozvěděla jsem se to po dvou letech. Notář mě nekontaktoval. Co mám udělat?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 11. 2022 zobrazit původní dotaz

Můj tatínek zemřel 17.5.2020 Ja jsem se to dozvěděla po dvou letech, musím dodat že jsem nemanželske dítě, ale v rodném listu jsem ho měla napsaného.
Chtěla bych vědět jestli mám nárok na dědictví a jak je možné že mě žádný notář nedal zprávu. Tatínek žil v Jindřichův Hradec Blažejov kontakt jsem s ním neměla.
Co bych měla udělat a jak se dozvím kdo byl notář???
Děkuji předem za odpověď

Sona P.
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Váš tatínek zemřel před dvěma lety, dozvěděla jste se to až teď. Dodáváte, že jste nemanželské dítě, tatínek je zapsaný v rodném listě. Ptáte se, jestli máte nárok na dědictví a jak je možné, že Vás notář nekontaktoval. Ptáte se, co byste měla udělat. Dále Vás zajímá, jak se dozvíte, kdo byl přidělený notář k tomuto dědickému řízení.

Dobrý den,

notář o zahájení dědického řízení písemně uvědomuje okruh pravděpodobných dědiců. Důvodů, proč Vás nikdo o zahájení řízení neinformoval, může být několik. Je možné, že notář vůbec nedohledal, že jste dcerou zemřelého, nebo nebyl schopen zjistit Vaši adresu. Rovněž je možné, že se notář řídil závětí zemřelého, ve které jste nebyla zmíněna.

Jako potomek zemřelého jste považována za tzv. nepominutelného dědice. To znamená, že i kdyby Vás zemřelý nezmínil v závěti, máte právo na to, aby Vám byla vyplacena peněžní částka ve výši ¼ (u nezletilého dědice ¾) Vašeho zákonného dědického podílu. Pokud zemřelý žádnou závět nesepsal, pak jste zákonným dědicem v první dědické třídě.

V tuto chvíli je předmětné dědické řízení pravděpodobně již ukončeno. To ale neznamená, že Vaše dědické právo zaniká. Zákon pro tyto účely opravňuje opomenutého dědice podat tzv. žalobu oprávněného dědice, jejímž účelem je otevřít již proběhlé dědické řízení a zahrnout do přerozdělení majetku v dědictví i nově naleznutého dědice. To, že jste dcera zemřelého, prokážete právě rodným listem.

Soud, ke kterému oprávněný dědic žalobu podává, je tentýž soud, v jehož obvodu působí notář, který vedl dědické řízení. Příslušný soud a notář jsou určeni podle bydliště zemřelého. Chcete-li zjistit, který notář řízení vedl, obraťte se na informační centrum příslušného soudu (telefonicky nebo osobně). Dle Vámi určeného bydliště zemřelého by se jednalo o Okresní soud v Jindřichově Hradci.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz