Tatínek po těžkém selhání ledvin nebude asi moci být sám doma. Jak mám postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 12. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den mám tatínka v nemocnici těžké selhání ledvin chci se zeptat jelikož bydlí sám v bytě mi chodíme do práce myslím si že jestli se trochu vyléčí a pustí ho domů tak si myslím že už nebude moc být v bytě jak mám postupovat dále děkuji

Olga Semotánová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete nám o tatínkovi, který je nyní hospitalizovaný po těžkém selhání ledvin. Tatínek bydlí sám a Vy potřebujete chodit do práce. Myslíte si, že až ho pustí domů, nebude moci být sám doma. Ptáte se, jak máte dál postupovat.

Dobrý den,

je mi líto, že je Váš tatínek takto vážně nemocný a že jste nucena řešit nelehkou životní situaci. Rozumím tomu, že musíte pracovat a péče doma pro Vás z toho důvodu nebude asi možná. Hledáte možnosti, které by bylo možné využít v následné péči.
Potřebovala bych více informací, abych Vám mohla poradit konkrétněji, pokusím se Vám ale představit služby a možnosti, které se nabízejí při péči doma nebo v rámci pobytového zařízení.

V první řadě bych Vám doporučila se obrátit na ošetřujícího lékaře tatínka a doptat se na to, co všechno tatínek bude potřebovat z hlediska zdravotně ošetřovatelské péče a na charakter a prognózu jeho onemocnění. Obrátit se můžete také na sociálního pracovníka v nemocnici, který pomáhá se zajištěním následné péče. Obvyklý postup nemocnice je, že pokud péče doma není možná, tak zařídí přesun do léčebny pro dlouhodobě nemocné. Tato forma péče nemusí být pro všechny první volbou a zpravidla pak hledají i jiné možnosti.
V případě domácí péče, je možné využívat péči zdravotních sester, které zajišťují agentury domácí péče. Sestry terénně dochází za pacientem a poskytují mu zdravotně ošetřovatelskou péči, která je hrazená ze zdravotního pojištění. Agenturu domácí péče může předepsat ošetřující lékař z nemocnice na dobu prvních 14 dní a poté praktický lékař.
V domácím prostředí je možné využít i pečovatelskou službu, osobní asistenci nebo odlehčovací službu, které pomohou pravidelnou nebo jednorázovou větší hygienou, podáním jídla, přítomností u nemocného apod. Jedná se o službu sociální, která je hrazena hodinovou sazbou.
Pokud je pečující osoba zaměstnaná, může také využít tzv. dlouhodobé ošetřovné. Finance lze také získat i v rámci příspěvku na péči.
Pokud by byl tatínek dle lékaře hospicovým pacientem, je možné v případě domácí péče zažádat o péči domácího hospice. V případě volby pobytového zařízení je pak u hospicových pacientů možné využít některý z lůžkových hospiců. Kontakty na hospice naleznete v adresáři služeb.

Pokud byste potřebovala situace podrobněji probrat, případně dále nasměrovat, obraťte se telefonicky nebo osobně na poradnu Cesty domů.

Přeji Vám, abyste našla pro tatínka péči podle Vašich potřeb a představ.

Za poradnu

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz