Tatínek má tumor v obou lalocích, metastázy a zápal plic, slabé srdce, otoky nohou, jen leží. Jaká je šance?

Odpověď na dotaz ze dne 25. září 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den Děkuji za odpověď Prosím vás tatinek má tumor v pravém i levém laloku s metastszemy mel nedávno zapal plic tak byl v nemocnici doktoři mu moc velkou naději nedávali proto ze nador je už v pokročilém stadiu ze zápalu plic ho vyléčil ale zjistili že srdce slabne natí kaj mu nohy dali mu léky byl za nim onkolog na bydli mu palivntivni léčbu ozarovani tatinek je hodně slaby Hodně zhubl málo ji začal se i rostcitovat nemá silu jen lezi Prosím vás muzeu pomoct jaka je šance Děkuji angela
Angela
Váš tatínek má nádor (patrně plic?) s metastázami. Prodělal zápal plic, při kterém se zjistilo, že má i slabé srdce. Onkolog nabídl ozáření. Tatínek je hodně slabý, hubne, málo jí a jen leží. Ptáte se na možnosti pomoci a jaká je šance.

Vážená Angelo,

předpokládám, že byste ráda věděla, zda je šance, aby nabízená léčba proti nádoru zabrala. Já vám mohu nabídnout jen obecnou odpověď, protože vašeho tatínka neznám, neměla jsem možnost jej vyšetřit, neznám výsledky provedených vyšetření ani jiné důležité podrobnosti. Protože ale píšete, že onkolog nabídl paliativní léčbu, usuzuji, že tatínkovo nádorové onemocnění je dosti pokročilé. Tomu nasvědčuje i velké hubnutí, nechutenství, velká slabost. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by bylo možné nádor vyléčit. V pokročilém stádiu nádoru je velmi důležité zvažovat, zda nabízená protinádorová léčba pacientovi pomůže, co mu přinese – jak pozitivního tak negativního. Někdy se podaří i rozsáhlé onemocnění zpomalit, zastavit a tak prodloužit i zkvalitnit život pacienta. Jindy je to ale jen za cenu vážných nežádoucích účinků, nutnosti hospitalizace, častých ambulantních kontrol a to samo o sobě může nemocného dost vyčerpat. Která z možností se týká vašeho tatínka, musí říci jeho ošetřující lékař, který jej zná a zná i podrobnosti. U části pacientů může být lepším postupem protinádorovou léčbu vůbec nezahajovat a léčit především příznaky, které s sebou nemoc nese – jako třeba bolesti nebo dušnost.

Pokud máte možnost, požádejte o konzultaci paliativní tým – ve větších nemocnicích tyto týmy začínají fungovat, případně se můžete obrátit na hospic, kde pracují lékaři vzdělaní právě v léčba příznaků a ti vám také mohou pomoci zvážit, který z postupů by pro vašeho tatínka byl nejvhodnější. Potřebné kontakty najdete např. v našem adresáři služeb.

Je dobře, že ve vás má tatínek zastánce. I když by uzdravení nebo zpomalení nemoci nebylo možné, věřím, že mu jste velkou oporou.

S úctou

MUDr. Irena Závadová