Tatínek má tumor v obou lalocích, metastázy a zápal plic, slabé srdce, otoky nohou, jen leží. Jaká je šance?
Vážená Angelo,
předpokládám, že byste ráda věděla, zda je šance, aby nabízená léčba proti nádoru zabrala. Já vám mohu nabídnout jen obecnou odpověď, protože vašeho tatínka neznám, neměla jsem možnost jej vyšetřit, neznám výsledky provedených vyšetření ani jiné důležité podrobnosti. Protože ale píšete, že onkolog nabídl paliativní léčbu, usuzuji, že tatínkovo nádorové onemocnění je dosti pokročilé. Tomu nasvědčuje i velké hubnutí, nechutenství, velká slabost. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by bylo možné nádor vyléčit. V pokročilém stádiu nádoru je velmi důležité zvažovat, zda nabízená protinádorová léčba pacientovi pomůže, co mu přinese – jak pozitivního tak negativního. Někdy se podaří i rozsáhlé onemocnění zpomalit, zastavit a tak prodloužit i zkvalitnit život pacienta. Jindy je to ale jen za cenu vážných nežádoucích účinků, nutnosti hospitalizace, častých ambulantních kontrol a to samo o sobě může nemocného dost vyčerpat. Která z možností se týká vašeho tatínka, musí říci jeho ošetřující lékař, který jej zná a zná i podrobnosti. U části pacientů může být lepším postupem protinádorovou léčbu vůbec nezahajovat a léčit především příznaky, které s sebou nemoc nese – jako třeba bolesti nebo dušnost.
Pokud máte možnost, požádejte o konzultaci paliativní tým – ve větších nemocnicích tyto týmy začínají fungovat, případně se můžete obrátit na hospic, kde pracují lékaři vzdělaní právě v léčba příznaků a ti vám také mohou pomoci zvážit, který z postupů by pro vašeho tatínka byl nejvhodnější. Potřebné kontakty najdete např. v našem adresáři služeb.
Je dobře, že ve vás má tatínek zastánce. I když by uzdravení nebo zpomalení nemoci nebylo možné, věřím, že mu jste velkou oporou.
S úctou
MUDr. Irena Závadová