Tatínek má rakovinu plic, odmítá léčbu a pomalu slábne. Jak by to bylo s péčí v Čechách, když má německé občanství?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 5. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Můj tatínek má rakovinu plic. Má osm cm nádor na levé plíci. Před tím měl čtvrtý stupeň bronchitidy. 80% plic nefunguje. Před třemi lety přestal kouřit. Kouřil 60 cigaret denně. Nyní mu je 70 let, zhubl dvacet kg, mluví spíše šepotem, hlasivky selhávají, je unavený, většinu dne prospí. Vstane asi každé tři hodiny na dvacet minut, něco málo sní a musí si jít zase lehnout. Nemá zájem o věci, které dříve normálně dělal. Jakoukoli léčbu odmítá. Někde si přečetl, že rakovina plic se z 80% nedá vyléčit. Diagnosu mu sdělili 26.1.2022. Ptám se, jak dlouho může ještě takto žít. Tatínek žije třicet let v Německu. Chtěla bych si ho vzít do Čech abych mu byla na blízku, to on odmítá, ale kdyby přeci jen chtěl, jak by to bylo s pohřbem, když má německé občanství? Vše je pro mě takto náročnější. Mám malé děti a práci, ve volnu jezdím za ním do německa. Bohužel přesnou Diagnosu neznám, jelikož je v Nj. Děkuji

Marcela

Ptáte se, jak dlouho může žít Váš tatínek s rakovinou plic, když je velmi slabý, většinu dne prospí, uzavírá se do sebe, málo jí, hodně zhubl a léčbu si nepřál. Ráda byste si ho vzala do Čech, kdyby s tím souhlasil. Děláte si však starost s tatínkovým německým občanstvím.

Dobrý den, paní Marcelo,

jak dlouho Váš tatínek v tomto stavu může žít Vám takto na dálku, nedokážu říct. Je pravda, že tak velká slabost, že člověk většinu dne prospí, často znamená, že se čas krátí, ale nejde to takto naslepo určit. Poslední dny života pacienti nejsou schopni nic jíst ani polykat a často se téměř vůbec neprobudí, což u Vašeho tatínka zřejmě ještě nenastalo. V odhadu Vám může pomoct vodítko, které často používáme. Spočívá v tom, že když se celkový stav nemocného zhoršuje v horizontu týdnů, tak i čas, který má před sebou, bývá v týdnech. Když slábne den ze dne, bývají před nemocným spíše dny.

Pokud by tatínek přistoupil na přesun do Čech, doporučila bych, abyste si zařídili hospicovou péči. Buď domácí nebo lůžkovou. Aby měl tatínek k dispozici odbornou pomoc, kdyby se mu špatně dýchalo, nebo přišly bolesti či jiné potíže. Ohledně občanství tatínka by problém být neměl, spíše ohledně pojištění. Nemělo by to být pro hospice překážkou, ale pro Vás by to znamenalo vyšší poplatek za jejich služby. To by bylo dobré si zjistit předem, abyste to měla s konkrétním hospicem již domluvené. Nedokážu zaručit, že by bez pojišťovny dokázali pečovat všechny hospice. Ohledně pohřbu by problém být snad neměl, to hradí rodina. Jen se zdravotními službami, ke kterým patří i ohledání po úmrtí. Nemyslím si, že by to měla být nepřekonatelná překážka, spíš to bude opět jakási finanční zátěž. Bez podpory hospice by hrozilo, že byste museli využít zdravotní systém, tedy volat záchranku či jet do nemocnice v případě, kdybyste neměli po ruce potřebné léky. Což by bylo pro všechny zbytečně velmi stresující. V situaci pokročilého onkologického onemocnění nemůže nemocnice nabídnout nic víc než hospic. A v hospici každopádně dostanete ideální podporu Vy i Váš tatínek. Ať už by to byl hospic domácí či lůžkový.

Přeji Vám hodně síly v tomto těžkém období a ať se tatínkovi dostane péče, kterou potřebuje. V Německu či tady v Čechách. Je skvělé, že má tak úžasnou dceru, která je ochotna se o něj postarat i v komplikované situaci. Jste pro tatínka jistě velkou oporou. Je moc dobře, že respektujete jeho přání a jste připravena i na to, že se může s postupem nemoci změnit.

S pozdravem a úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dobrý den, paní Marcelo,

jsem sociální pracovnice v poradně a doplňuji odpověď paní doktorky k Vaší otázce na případný pohřeb tatínka, když má německé občanství.

V případě úmrtí cizince na území České republiky je třeba úmrtí ohlásit na příslušném zastupitelském úřadě, v tomto případě na německé ambasádě. Pokud Vaší otázce správně rozumím, ptáte se, jak by to bylo, kdybyste se rozhodli tatínka pohřbít v České republice. Kromě ohlášení úmrtí nevzniká v souvislosti s pohřbem žádná další povinnost. Pro přesné informace bych Vám doporučovala kontaktovat některou z pohřebních služeb, kde Vás mohou potřebnými kroky provést. Stejně tak Vám pomohou zařídit vše potřebné, kdybyste se rozhodli uspořádat pohřeb v Německu.

S úctou

Eliška Hronešová

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz