Tatínek má rakovinu, je na opiátech a má zácpu. Jak mu od ní ulevit?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 3. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den tatínek má rakovinu s rozsáhlými metastazemi je na opiatech které způsobují zácpu už jsme vyzkoušeli snad vše včetně čípku můžete prosim poradit co může ještě pomoct.Dekuji

Marinka

Ptáte se na léčbu zácpy, která je vyvolána opioidy.

Dobrý den,

ptáte se na léčbu zácpy, která je vyvolána opioidy.

Bohužel jde o častý nežádoucí účinek opioidů, který trvá po celou dobu jejich užívání. U některých pacientů je nutná kombinovaná léčba. Jednak existuje preparát Targin, který v sobě kombinuje opioid s látkou, která jeho účinek na střevo blokuje (působí jen místně ve střevě a neruší tedy účinek opioidů v jiných částech těla). V literatuře občas lze najít údaj, že fentanyl v náplasti (např. Dolforin, Durogesic, Fentalis, Adolor a další) působí zácpu méně. Ovšem v praxi toto moc nevidíme.

Nevím, jaké preparáty na zácpu tatínek zkoušel a jaký je jeho celkový zdravotní stav. Pokud nemocní mají dostatečný příjem tekutin, pak využití vlákniny a lactulozy (např kombinace psyllia a lactulozy) může pomoci. Tyto preparáty ale skutečně vyžadují hojnost tekutin a jejich dávkování je hodně individuální. Dále lze využít bisacodyl či pikosulfát (Guttalax, Laxygel) — existují v čípcích i v tabletách. Glycerinové čípky bohužel často u vleklé opioidy navozené zácpy nefungují. Někdy je potřeba aplikovat i opakovaně klysmata. U některých nemocných lze využít i látky, které se používají při přípravě na vyšetření tlustého střeva — např. Forlax 4, Fortrans, 1 sáček postupně v litru vody vypít. Někomu pomůže čaj ze senny. Někdy je potřeba nemocnému podat injekci, která pomůže střevním pohybům a tedy vyprázdnění.

Obecná doporučení k léčbě zácpy jsou dostatek tekutin a vlákniny, pohyb. To ovšem u pacientů s nádory léčených opioidy často není proveditelné. Proto u těchto pacientů s úpornou zácpou je potřeba postupy kombinovat s ohledem na celkový stav. Důležité je vytitrovat dávku a najít vhodnou kombinaci. A hlavně, pokud se stolice podaří nebo se dokonce objeví průjem, tyto preparáty nevysazovat úplně, ale jejich dávku snížit a pokračovat v jejich podávání! Aby nedošlo ke střídání zácpy a průjmu. Pokud nic z tohoto nepomůže, doporučuji vám obrátit se na lékaře specialistu paliatra (ambulance paliativní medicíny, lůžkové nebo domácí hospice) a situaci konzultovat s ním. Kontakty najdete v našem adresáři služeb dle místa bydliště.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz