Tatínek má poslední stádium cirhózy jater. Je to opravdu konec?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 11. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám tatínka 58 let mu je. Momentálně poslední stadium cirhózy, svalová hmota ani tuk už není. Obrovské břicho plné vody, vypustit ho zatím nemůžou má velmi nízký tlak a špatnou srážlivost. Bojí se aby nevykrvácel, ještě dostal zápal plic.Pani doktorka mluvila i o selhávání orgánů, vím že se to léčit nedá. Ale je to opravdu konec. Nebo je ještě šance, že tu s námi nějaký čas ještě bude. Je to bohužel nejspíš díky alkoholu děkuji moc.

Týna

Váš tatínek má cirhózu jater v posledním stádiu, ke kterému se přidružil zápal plic. Závažnost jeho stavu si uvědomujete, ale kladete si otázku, zda tu s vámi může ještě nějakou dobu být.

Vážená Týno,

nacházíte se v těžké životní situaci, kdy základní onemocnění Vašeho tatínka, jaterní cirhóza, pokročila do posledního, terminálního stádia, a tento stav je komplikován zápalem plic.

Jaterní cirhóza je mnohaletý proces, při kterém jsou jaterní buňky nahrazovány vazivovou tkání, játra tak ztrácí svou funkci takzvané továrny v našem těle — přestanou zpracovávat živiny, které se do těla dostávají stravou, dále játra nejsou schopna dostatečně produkovat srážecí faktory, což vede ke špatné srážlivosti a také ztrácí svou detoxikační funkci, a to vede k selhání dalších orgánů. Pokud pozorujeme tyto rozvinuté příznaky, jako u Vašeho tatínka, znamená to, že došlo k přeměně naprosté většiny jaterní tkáně, nejsou již žádné rezervy a tedy není předpoklad zlepšení stavu.

Terminální stádium jaterní cirhózy je u Vašeho tatínka komplikováno zápalem plic, který bývá u pacientů s pokročilou jaterní cirhózou častý. Přítomnost zápalu plic a selhávání dalších orgánů dokládá závažnost a terminální stav vašeho tatínka.

Otázku prognózy, tedy kolik času Vašemu tatínkovi zbývá, bych Vás chtěla podpořit směřovat na ošetřující lékařku tatínka, která má potřebné informace, dle kterých může prognózu odhadnout.

Oceňuji, jakou má ve Vás tatínek oporu a že hledáte způsoby, jak jeho onemocnění a stavu co nejlépe porozumět.

Přeji Vám mnoho sil.

MUDr. Tereza Pacíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Tereza Pacíková

MUDr. Tereza Pacíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz