Tatínek má malobuněčný karcinom plic s metastázami. Proč neprobíhají kontrolní vyšetření?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 8. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobry den, tatinek ma od kvetna diagnostikovan malobunecny karcinom plic. Meta v jatrech, vicecetna loziska v mozku. T3N1M1c. Prodelal 10x ozarovani hlavy, probehly 3 cykly chemoterapie (vzhledem k spatnym hodnotam krve ctvrta kura odlozena). Krvinky se stabilizovaly, ve druhe plici nyni zapal plic. Celou dosavadni lecbu snasel dobre, posledni dny chatra, vyrazne kasle, zacina byt dezorientovany. Sobestacnost jde rapidne dolu. Jako na dceru se na me upnul, nebydlim s rodici, musim chodit do prace (samozivitelka). Svedomi mi neda se o nej nepostarat. Nevim kudy kam. Prochazim s tatinkem veskera vysetreni. Nerozumim, proc se dosud neudelala kontrolni vysetreni-mozek, jatra. Necitliva pani doktorka mi nic nerekla, nevysvetlila a o empatii nemuze byt ani rec. Vzpamatovavam se z toho jeste ted, po tydnu. Proc prosim neprobihaji nejaka aktualnejsi kontrolni vysetreni? A ma smysl pozadat o druhy nazor? Nevim kudy kam....kam se obratit, co cekat. Vim, ze je to velmi spatne, co muzeme cekat? Dekuji za nazor a pomoc. Pavla

Pavla

Váš tatínek trpí nevyléčitelným onkologickým onemocněním ve velmi pokročilém stádiu. Má malobuněčný karcinom plic s mnohočetnými metastázami v mozku a v játrech. Absolvoval ozařování mozku a dokonce i 3 cykly chemoterapie. Přesto, že léčbu dobře snášel, se jeho stav v poslední době velmi rychle a výrazně zhoršil. Je slabý, desorientovaný, nesoběstačný. Ošetřující onkoložka s Vámi nemá čas mluvit a vy se trápíte tím, zda by tatínek neměl podstoupit kontrolní vyšetření, případně, zda byste neměli kontaktovat jiného lékaře, který by jeho stav znovu posoudil. Nevíte, na koho se obrátit a co můžete v dalších dnech čekat.

Dobrý den, Pavlo,

Bohužel pro Vás nemám dobré zprávy. Moc mě to mrzí, ale vypadá to, že stav vašeho tatínka je skutečně velmi vážný. Snažíte se udělat pro tatínka to nejlepší a vše, co je možné, tomu rozumím, ale bohužel je zapotřebí napnout síly jiným směrem, než k vyšetřování a velmi vyčerpávající onkologické léčbě.

Malobuněčný karcinom plic bohužel velmi rychle proniká do dalších orgánů a zakládá vzdálené metastázy, které v podstatě vylučují možnost vyléčení. V případě mnohočetných metastáz na mozku je stav velmi špatně ovlivnitelný, a pokud se vůbec zahájí léčba, je vždycky paliativní, tedy nemá za cíl vyléčit, ale zpomalit nemoc. Kolik času nemocný dostane, je velmi nejisté. Někdy se léčba dokonce vůbec nezahájí, protože u starších a slabších nemocných, by mohla ještě více vyčerpat a připravit nemocného o zbytky síly. Váš tatínek naštěstí léčbu dobře snášel, ale ve chvíli, kdy mu začala více ubližovat než pomáhat, byla přerušena, respektive ukončena, což je jistě velmi rozumné, přesto, že je těžké tento fakt přijmout. Podle Vašeho popisu se zdá, že se Váš tatínek posunul do takzvaného terminálního stádia nemoci, kdy by mu jednoznačně jakákoliv onkologická léčba výrazně přitížila. Proto se neprovádí žádná kontrolní vyšetření. V medicíně platí zásadní pravidlo, že jakékoliv vyšetření provádíme za účelem zvolení vhodné léčby. Pokud víme, že léčit nemůžeme, tak by vyšetřování tatínka skutečně zbytečně připravilo o sílu a čas.

Naprosto rozumím Vaší panice a velkému strachu, když se v tak těžké situaci nemáte na koho obrátit. To, co je teď zapotřebí a čím můžete Vašemu tatínkovi pomoct, je zaměřit se na to, co je teď pro něj důležité. Kde, jak a s kým by chtěl strávit závěr svého života. Zda v lůžkovém zařízení, nebo doma, pokud je ve vašich silách mu péči doma zajistit. To, co by v této chvíli mohlo nejvíce pomoct, je paliativní tým. V lůžkovém či mobilním hospici, anebo v některých nemocnicích. V paliativním týmu pracují lidé z různých profesí. Lékaři, kteří dokáží dobře léčit bolest, zvracení, dušnost, zmatenost a neklid, sestry, které nemocného dokážou citlivě doprovázet tak, jak potřebuje a být mu k dispozici, když není dobře, psychoterapeuti, kteří pomáhají nemocnému i jeho rodině situaci zvládnout a vyrovnat se s ní, sociální pracovníci, kteří pomůžou zajistit všechny potřebné služby a finanční příspěvky a duchovní, kteří v případě zájmu můžou být oporou nemocnému i jeho rodině.

Podle všeho je nejvyšší čas ohlížet se po tomto typu pomoci. Vyšetření ani další názor onkologa tatínkovi bohužel v tuto chvíli nic nepřinesou. Je pravděpodobné, že bude tatínek každým dnem slabší a spavější, nebude mít chuť a sílu jíst, může mít nevolnosti, může se mu těžko dýchat. Důležité je teď opravdu do ničeho ho nenutit, obzvlášť ne do jídla, kdyby trpěl nechutenstvím. Můžete se podívat na seznam lůžkových a mobilních hospiců, a pokud není ve Vašem okolí nic takového k dispozici, obraťte se na praktického lékaře Vašeho tatínka s potřebou zajištění paliativní péče. Mohl by mít informace o dostupnosti takových služeb ve vašem kraji anebo je také možné, že by dovedl pomoct sám.

Přeju Vám hodně sil v této těžké situaci, a abyste našla včas vhodnou pomoc pro tatínka.

S pozdravem a úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz