Tatínek má karcinom plic a další nemoci, začíná být apatický, léčba není. Jak mu mohu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 7. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, tatínkovi diagnostikovali malobuněčný karcinom plic, bez možnosti další léčby, má spoustu dalších onemocnění a onkolog to ani nedoporučil, abychom ho nechali důstojně dožít.Jak poznám, že se nemoc zhoršuje, už teď začína být apatický a přestal luštit křížovky a dostavil se průjem. Strašně špatně to snáším a chtěla bych mu nejvíce ulevit a pomoct. Děkuji mockrát za odpověď Johnová

Martina

Váš tatínek má nádorové onemocnění, léčba není možná a Vy se ptáte, jak se onemocnění bude dále vyvíjet a jak tatínkovi nejlépe pomoci.

Dobrý den, paní Johnová,

podle toho, co píšete, je pravděpodobné, že by onkologická léčba, která je sama o sobě velmi náročná a agresivní, tatínkovi spíše ublížila než pomohla. Zároveň je třeba říci, že i když se nebude léčit, když nebudeme léčbou usilovat o zpomalení postupu nemoci, neznamená to, že pro Vašeho tatínka nelze nic udělat. Času nemusí být mnoho. Obvyklá doba přežití závisí na pokročilosti onemocnění, přidružených chorobách a celkovém stavu nemocného a pohybuje se u tohoto onemocnění v řádu měsíců, někdy i týdnů. V průběhu nemoci se mohou objevovat různé obtíže jako je bolest, dušnost, nevolnosti či stavy neklidu, ale základním průvodním jevem toho, že onemocnění postupuje, je úbytek sil a ztráta soběstačnosti. Je třeba zdůraznit, že většinu tělesných obtíží umíme v současné době tišit léky a dalšími způsoby tak, aby nezpůsobovaly velké utrpení. U nádorů plic často panují velké obavy z dušení až udušení. I když se dechové obtíže u těchto nádorů objevují častěji, tak i zde je možné dušnost účinně léčit. Ve výjimečných případech, pokud je dušnost velké intenzity a běžné léčebné postupy nezabírají, je možné nemocného uvést do umělého spánku a tím mu od dušnosti ulevit.

Většina pacientů má však obtíže mírné či středně závažné, které je možné účinně tišit běžnými postupy. V těchto případech je možné péči o takto nemocného zvládnout i v domácím prostředí s podporou praktického lékaře a pravidelných návštěv zdravotní sestry. Pokud je zdravotnická podpora dostatečná, je možné nemocného dochovat v domácím prostředí. V pokročilé fázi nemocni lidem již nemocniční péče nepřináší výrazný benefit. Pokud jsou symptomy intenzivnější či se rychle vyvíjí v čase, je dobré zvážit služby domácího či lůžkového hospicu. Tyto organizace mohou poskytnout dobrou péči nejen o tatínka, ale mohou být i velkou podporou pro Vás.

Je jasné, že pečovat o těžce nemocného tatínka není jednoduché, ale čas, který můžete nyní společně trávit, nemusí být jen “čekání na smrt” a utrpení. Může to být čas k urovnání vztahů, ohlédnutí na celým životem a předání toho, co je důležité.

S pozdravem

Adam Houska

Dotaz zodpovídá

MUDr. Adam Houska

MUDr. Adam Houska

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz