Tatínek má již 14 let ALS, nyní má zavedenou cévku, která způsobuje pálení. Jak mu pomoci? Co znamená, že má jednu tkáň mrtvou?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 10. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,mám nemocného tatínka,jeho nemoc je ALS,tatínek už s tím bojuje již 14 let,nedávno taťkovi bylo moc špatně,že musel na pohotovost kvůli dýchání a odkaslavani.Doktor tatku poslal na ušní,nosní krční a tam mu bylo zdeleno,že má jednu tkáň mrtvou.Tatínek jen sedí jediné co zvlad j e jít na wc.Musel dostat i hadicku do pohlavního údu,ale právě proto Vám píší,tatínek s tím byl u urologa a stěžoval si na pálení.Když sedí nebo i leží stále ho to šíleně pálí.Od bolesti si dává algifenove kapky,ale i ty už nezabíráji.Když sedíme spolu tak mi ukáže jak mu v té hadicce, když mu uniká moč plavou kousky krve.Tatínkovi je 62let,celý život dělal řezníka a tet strašně trpí.Chtěla bych mu nějak pomoct ale už nevím jak.Prosim Vás tedy o radu,co s tím palenim a hlavně co to pro nás znamená,ze má jednu tkáň mrtvou?Děkuji předem Alena

Alena

Píšete, že Váš tatínek bojuje už 14 let s ALS, a v poslední době se jeho stav zhoršuje. Má potíže s dýcháním a odkašláváním, navíc mu na urologii zavedli močovou cévku (hadičku), která mu způsobuje další potíže. Bolí a pálí ho močová trubice a Algifen kapky proti bolesti, které užívá, už nepomáhají. Navíc se v moči objevují chomáčky krve. Potřebujete poradit, co se dá dělat s potížemi kolem močové cévky a co si můžete představit pod informací od lékaře, že má tatínek jednu tkáň mrtvou.

Dobrý den, paní Aleno,

píšete, že Váš tatínek bojuje už 14 let s ALS, a v poslední době se jeho stav zhoršuje. Má potíže s dýcháním a odkašláváním, navíc mu na urologii zavedli močovou cévku (hadičku), která mu způsobuje další potíže. Bolí a pálí ho močová trubice a Algifen kapky proti bolesti, které užívá, už nepomáhají. Navíc se v moči objevují chomáčky krve. Potřebujete poradit, co se dá dělat s potížemi kolem močové cévky a co si můžete představit pod informací od lékaře, že má tatínek jednu tkáň mrtvou.

Ohledně močové cévky:
Močová cévka se zavádí v případech, kdy hrozí retence moči – tedy zadržování moči v močovém měchýři, což může být pro nemocného nebezpečná situace. Představuje však určité riziko vzniku infekce močových cest, které se může projevit mimo jiné i pálením močové trubice. Zánět může být bakteriální, kdy bývá doprovázen také horečkou a hnisavým (žlutým) výtokem či usazeninami – chomáčky v moči.  Předejít zánětu by mohla péče o cévku. Pytlík, do kterého moč odtéká, je vhodné měnit po 3 dnech a samotnou hadičku je potřeba vyměnit po 4-6 týdnech. To musí provádět urolog ve sterilních podmínkách. V případě, že se vytvoří zánět, nebo pokud se cévka ucpe a začne obtékat, je potřeba cévku vyměnit hned. Pokud je podezření, že je zánět bakteriální, tak se moč vyšetří a nasadí se antibiotika. Jak píšete, že se v hadičce objevují kousky krve, nemusí to znamenat hned zánět. Když je cévka zavedena delší dobu, tak se malé zakrvácené chomáčky mohou v moči občas objevit i bez zánětu. Pálení v močové trubici a v okolí může vzniknout i při kvasinkové infekci, která nevyžaduje léčbu antibiotiky, postižená místa se mažou mastí proti kvasinkám. Kromě pálení bývá kvasinková infekce doprovázená svěděním a zarudnutím. Bez vyšetření se však situace velmi těžko hodnotí, určitě by bylo dobré vzít tatínka k urologovi, aby situaci zhodnotil, případně cévku vyměnil či doporučil správnou léčbu.

Pojem „má jednu tkáň mrtvou“ je velmi zavádějící a popravdě nedokážu zhodnotit, co tím lékař myslel. ALS je neurodegenerativní onemocnění, při kterém skutečně dochází k odumírání nervových buněk, které ovládají svalstvo. Existují různé formy onemocnění, podle toho, která část nervové soustavy je postižena. U někoho dochází rychleji k odumírání nervů, které ovládají svaly na hlavě a krku, tedy těch, které ovládají řeč, žvýkání, polykání atd., u někoho jsou více postižené nervy ovládající svalstvo na rukou a nohou. „Mrtvou tkání“ mohl pan doktor myslet to, že postupem nemoci mohl Váš tatínek ztratit schopnost ovládat některé svaly, třeba ty, které potřebuje na vykašlávání hlenů, a proto může mít Váš tatínek potíže s dýcháním. Opět bych Vám doporučila obrátit se na neurologa, který by Vám měl umět vysvětlit míru postižení Vašeho tatínka a také Vám doporučit či dokonce předepsat vhodné pomůcky, které by mohly situaci ulehčit (například přístroj, který pomáhá s dýcháním).

Držím Vám moc palce v náročné péči o tatínka a v tom, abyste našla vstřícné lékaře, kteří by Vám situaci dokázali popsat a vysvětlit. Nebojte se zeptat!

Hodně štěstí.

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz