Táta má rakovinu kostí, zasažená je i lymfa, má otoky nohou a hodně zhubl. Co bude dál?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 5. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobry den muj otec ma uz dva roky rakovinu kosti,jezdil na kapacky biolacby,ma metastaze dostal i drinky ,mel by vypit dva dene ,bohuzel nevypije skoro ani jeden ji malinko hrozne moc zhubl,dostal nejake linfoticke uzliny do varlat ktere ma hrozne natekli ,i nohy mu natykaj p.doktorka tvrdi ze lecba nezabrala a ze to patri k tomu ,mam strach co s tatou bude dal?

Jiri kotlar

Vašemu tatínkovi lékaři diagnostikovali rakovinu kostí, dva roky probíhala onkologické léčba, přesto nemoc postupuje. Tatínek hubne, trápí ho nechutenství a otoky. Vy se ptáte, co bude s tatínkem dál.

Vážený pane Jiří,

je pro mne těžké dát Vám nějakou přesnější odpověď, protože informací o Vašem tatínkovi mám hodně málo. Ale z toho, co jste napsal, je zřejmé, že se tatínkův zdravotní stav zhoršuje a onkologickou léčbou se nedaří postup nemoci zastavit. Za této situace je někdy již rozumné v chemoterapii či biologické léčbě, která již není účinná, nepokračovat a postupovat čistě symptomaticky. To znamená pouze mírnit obtíže, které nemocného trápí. To však může nejlépe posoudit ošetřující lékař, který nemocného zná, má k dispozici výsledky zobrazovacích a laboratorních vyšetření a ví, jak nemocný na léčbu reaguje.

Z informací, které píšete, si myslím, že Váš tatínek se již nevyléčí a že možná již nemá mnoho času před sebou. Nechutenství a hubnutí opravdu k pokročilé rakovině patří a ani pitím Nutridrinků se nedá tento stav zvrátit. Tatínka bych proto do jídla nenutila, radíme pouze nabízet a hledat, jestli je něco, co by si dal alespoň trochu s chutí. Často nemocným přijde k chuti pivo, které je také dobrým zdrojem energie, nebo je třeba osvěží a potěší zmrzlina.

Otoky mohou souviset se zvětšenými lymfatickými uzlinami, o kterých píšete, i se sníženým stavem výživy a nízkou hladinou bílkovin, pomocí léků se dají ovlivnit většinou jen málo, pomáhá odpočívání s vypodloženýma nohama, také dělá dobře promazávání kůže, někdy i jemná masáž, pokud to není bolestivé.

Je třeba počítat s tím, že tatínkovi budou síly ubývat a že bude potřebovat čím dál více pomoci od ostatních. Bylo by dobré s ním probrat, zda chce být radši doma nebo v nějakém lůžkovém zařízení. Ošetřující lékařka nebo sociální pracovnice v nemocnici Vám může poskytnout informace, jaké jsou možnosti lůžkových zařízení vhodných pro tatínka ve Vašem okolí, v domácím prostředí může pomoci agentura domácí péče, pečovatelská služba nebo mobilní hospic. Kontakty na tyto služby najdete v adresáři služeb na tomto webu.

Každopádně se nebojte ošetřující lékařky ptát na všechno, co Vás zajímá a trápí a také tatínka určitě povzbuzujte k tomu, aby se ptal a aby mohl mluvit o tom, co si přeje a co nepřeje.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz