Táta má rakovinu jater a metastázy, leží, spí, zhubl, skoro nejí. Kolik má času a co můžeme očekávat?

Odpověď na dotaz ze dne 1. 7. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, umírá mi otec na rakovinu jater s metastázy v plicích a celých játrech. V posledních dnech jen leží jelikož výrazně zhubl, hodně spí a těžko něco sní (nechutenství) také začíná mít problém dojít na WC. Ptám se protože bychom chtěli být připraveni, co můžeme v nejbližších dnech čekat? Kolik má času? Staráme se o něj doma, do nemocnice jej v žádném případě dat nechceme. Děkuji za odpověď

Lucie

Pečujete doma o otce v terminálním stádiu rakoviny jater. Je již velmi slabý, pospává, přestává jíst. Ptáte se, co můžete v dalším průběhu očekávat, na co se připravit a kolik času může mít před sebou.

Dobrý den, Lucie,

obecně je pro terminální stádium onkologického onemocnění typické nechutenství a nemožnost přijímat stravu. U postižení jater obzvlášť. Důležité je si uvědomit, že slabost a výrazná spavost není důsledkem nízkého kalorického příjmu, ale je známkou pokročilosti onemocnění. Proto nemocní nejenže nepociťují hlad, ale často už jen pomyšlení na jídlo jim způsobuje pocit nevolnosti. Je prokázáno, že žádný způsob dodání živin, ani infuzemi či umělou výživou, nedokáže tělo v této situaci využít ke svému prospěchu. Naopak, jakékoliv nucení se k jídlu může vyvolat zvracení, které nemocného ještě více vyčerpá. Proto je důležité plně respektovat chutě a pocity nemocného, on jediný dokáže poznat, co snese. Může se stát, že se chutě během několika hodin i minut mění anebo nemusí přijít vůbec. Je dobré vědět, že pokud Váš otec nebude chtít jíst vůbec, patří to k jeho stavu a je to tedy v této situaci v pořádku. Rozumím však, že pro pečující a nejbližší rodinu může být odmítání jídla nemocným velmi stresující. Je potřeba si jen uvědomit, že trávení jídla, které takto těžce nemocné tělo nedokáže zpracovat ve vlastní prospěch, představuje pro nemocného velkou zátěž. Pokud by přišly neobvyklé chutě, snažte se jim vyhovět a neberte úkorně, kdyby si dal jen jednu lžičku, nebo si k vyžadovanému jídlu jen přičichl a už by ho nechtěl. Občas k lepší toleranci pomáhají chlazené produkty – jogurty, tvarohy, chlazené nápoje, zmrzlina, zamražené limonády, džusy, šťávy, cokoliv, na co by byla trošku chuť. Kostky zmražených tekutin je dobré nadrtit, aby se led mohl postupně rozpouštět. U pokročilého onemocnění jater bohužel s postupujícím zhoršováním jaterních funkcí velmi často nastupuje zvracení i nezávisle na tom, jestli nemocný něco sní nebo vypije. U každého je však zvracení přítomno v různé míře. U někoho jen občas, u někoho více. Existují však léky, které toto zvracení dokážou potlačit.

S postupujícím selháváním jater jde ruku v ruce i velká únava a spavost, až stav může dospět do kómatu (bezvědomí), kdy nemocný zareaguje jen na oslovení, nebo se neprobouzí vůbec, dýchá hluboce, někdy nepravidelně.
Někdy může tomuto stavu předcházet zmatenost a neklid. Nemocný může mluvit „z cesty“, co říká, Vám nedává smysl. Je to známkou hromadění odpadních látek, které zdravá játra zneškodňují, a když tato funkce selhává, odpadní látky poškozují mozkové funkce. Je důležité vědět, že ne každé tvrzení nemocného v tomto stavu je výsledkem jeho racionálního uvažování. Může říkat věci, které se Vás můžou dotknout, může říkat úplné nesmysly. Je dobré, nebrat si tato slova k srdci, neurážet se a ani nemocnému jeho bludy za každou cenu nevyvracet. Je důležité zůstat s ním, pokud na Vaši přítomnost reaguje příznivě. Někdy můžou vadit určité doteky a někdy ho fyzický kontakt může uklidnit. To je zapotřebí zkoušet a nenechat se odradit. Nebojte se i v takové situaci s ním mluvit tak jako dřív. I když za něj mluví nemoc a nemusí to souviset s tím, co si ve skutečnosti myslí, nedá se odhadnout, čemu dokáže či nedokáže porozumět. Proto ani v takovém stavu nevzdávejte nabízet mu svou blízkost, aby v tom nezůstal sám. I na tento delirantní stav máme účinné léky, které při větším neklidu můžou pomoct.

Co se týká bolesti, to je velmi individuální. Játra samotná nebolí, bolí rozpínání pouzdra při zvětšování objemu jater buď při růstu nádoru či zmnožení metastáz, anebo pokud jsou uzavřené žlučové cesty a žluč se v játrech hromadí. Pokud tedy máte pocit, že by se bolest objevovala častěji nebo ve větší intenzitě, bude zapotřebí zvýšit dávky analgetik.
Při postižení jater se často setkáváme s ascitem – hromaděním tekutiny v břišní dutině. Ta může tlačit i na bránici a způsobovat pocit dušnosti. V takovém případě se voda jednoduše, často i ambulantně, může vypustit.

Dušnost se může objevit i v souvislosti s metastatickým postižením plic. Proti dušnosti pomáhají malé dávky Morphinu, může pomoct i podávání kyslíku.
Zejména v posledních dnech se může objevit horečka, které říkáme terminální. Na tu nejlépe pomáhá fyzikální chlazení studenými obklady do třísel, ne na hlavu.
Z těch banálnějších potíží, se při větší žloutence může objevit svědění kůže. Na to můžou pomoct léky proti alergii, nejlépe Dithiaden. Dále se při selhávání jater můžou na kůži objevovat modřiny nebo drobné krvavé tečky, protože játra produkují bílkoviny, které zajišťují srážení krve. Tyto známky jsou většinou neškodné, nezpůsobují nemocnému nepříjemnosti.
Z praktického hlediska je tedy pro Vás, pokud jste rozhodnuti o tatínka pečovat doma, mít k dispozici mobilní paliativní tým. Pokud ve Vašem regionu není dostupný, zkuste požádat o pomoc praktického lékaře, případně ošetřujícího onkologa. Ten Vám může zajistit plenkové kalhotky, léky proti bolesti, zvracení a neklidu, svědění, může Vám zajistit zdravotní sestru z agentury domácí péče, která může docházet za tatínkem i každý den a může mu podat léky i injekčně, pokud nebude schopen polykat. V případě rozvoje ascitu (tekutina v břiše), se můžete obrátit na interní oddělení nejbližší nemocnice. Bylo by také dobré zapůjčit si antidekubitní matraci, pokud tatínek zcela ulehne, aby se mu neudělaly proleženiny. Místa, kde je větší tlak – okolí kostrče, kotníky, paty, je dobré preventivně mazat ochrannou pastou proti proleženinám, která je k dostání v lékárně. Dále Vám může velmi pomoct zapůjčení koncentrátoru kyslíku, který často výrazně uleví při pocitu dušnosti. Může běžet i 24 hodin denně a jeho obsluha je velmi jednoduchá.

Časový odhad je v situaci, kdy jsem Vašeho otce neviděla, dost hrubý. Většinou po úplném ulehnutí nemocného a neschopnosti přijímat stravu bývá čas omezen na několik málo týdnů. Známkou blížící se smrti v řádu dnů, někdy i hodin, bývá bezvědomí a nepravidelné dýchání s pauzami, tedy několik vteřin, kdy se nemocný nenadechne, někdy i 30 vteřin. Nemocný tento stav nevnímá a rozhodně mu nepůsobí žádnou tíseň.

Přeju Vám všem pečujícím mnoho sil a trpělivosti a Vašemu otci klidný čas uprostřed svých nejbližších. Je krásné, že mu umožníte strávit poslední čas doma, v láskyplné náruči těch, které miluje.

S úctou

*MUDr. Katarína Vlčková
*

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz