Tachyaritmie a zápal plic

Odpověď na dotaz ze dne 19. 3. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer. Naše babička prodělala tachyarytmii, mamka ji našla asi až po dvou dnech, kdy se zřejmě projevila, byla v polovědomí možná až bezvědomí a jen sípala. je možné že byl poškozen mozek? Nyní je v umělém spánku, navíc bojuje se zápalem plic, je zaintubovaná. Lékaři řekli, že má nepatrnou šanci, je jí 82 let. Ještě by mě prosím Vás zajímalo: babička je celá napuchlá. S čím to může souviset. Někde jsem slyšela, že je to proto, že má nedostatek bílkovin. Moc děkuji za odpověd

Petra

Vaše 82-letá babička leží v nemocnici napojena na dýchací přístroj poté, co byla nalezena doma ležící s poruchou vědomí, má zápal plic a lékaři jí nedávají příliš mnoho naděje na uzdravení. Ptáte se, zda mohl být při předpokládané poruše srdečního rytmu, v jejímž důsledku zřejmě došlo také k poruše vědomí, poškozen mozek a proč je babička celá oteklá.

Vážená Petro,

bohužel je celkem pravděpodobné, že během poruchy srdečního rytmu, kdy často dochází ke snížení srdečního výdeje a tím ke zhoršení prokrvení mozku, může být jeho funkce poškozena. U staršího člověka, kde bývá také přítomno kornatění tepen (ateroskleróza), je toto nebezpečí ještě vyšší, protože zásobení mozku krví je již tak omezeno. Komplikace jako zápal plic situaci ještě zhoršuje, protože na křehký organizmus klade další nároky. S jistotou ale o poškození mozku nelze mluvit, dokud nebyl učiněn “pokus” o probuzení nemocného z umělého spánku nebo pokud nejsou jasně přítomny další neurologické poruchy. Ty by měl zkušený internista nebo neurolog rozpoznat pečlivým neurologickým vyšetřením.

Opuchlost těla nebo otok může mít více příčin. Tou nejpravděpodobnější může být znovu srdce, které selhává a nestačí dodat dostatečné množství krve do ledvin. Ledviny pak nemohou přebytečnou tekutinu dobře z těla odstraňovat. Další možností by mohl být šok se selháváním několika orgánů nebo orgánových skupin včetně ledvin, které zase nestačí plnit svou funkci. Někdy také dochází v důsledku třeba infekce ke zvýšení propustnosti krevních cév, z jejichž nitra pak uniká tekutina do okolních tkání. Možností je více a mohou se i vzájemně kombinovat. Nedostatek bílkovin sice může vést ke tvorbě otoku, ale obvykle k tomu dochází za jiných okolností a u jiných typů onemocnění, která mají spíše vleklý charakter.

Milá Petro, přeji Vám a Vaší babičce naději, dostatek sil a laskavé péče.

S úctou

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz