Synkovi umřel tatínek, sirotčí důchod mu zamítli. Od září po mateřské pracuji. Kam se obrátit o pomoc?

Odpověď na dotaz ze dne 1. 10. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Synkovi umřel tatínek a teď nám přišlo rozhodnutí,že mu zamítli sirotčí důchod. Teď v září jsem začala pracovat,mateřskou jsem měla poslední. A teď co mám dělat když on ten sirotčí důchod nedostal. Na koho se mám obrátit,aby mě pomohl. Děkuji Viková

Romana Viková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že synovi nebyl přiznán sirotčí důchod a ptáte se, na koho se obrátit.

Dobrý den, paní Viková,

rozumím, že je to nepříjemná situace, patrně jste počítala s tím, že budete pro syna důchod dostávat. Nepíšete, z jakého důvodu nebyl přiznán, což je velmi důležité pro posouzení, jaké máte v tuto chvíli možnosti.

Obecně platí, že sirotčí důchod je přiznán pouze tehdy, pokud jsou splněny potřebné podmínky jak na straně zemřelého rodiče, tak na straně dítěte. U zemřelého rodiče se posuzuje, zda před smrtí pobíral starobní důchod, invalidní důchod nebo zda splnil alespoň minimální dobu pojištění. To prakticky znamená, že osoba starší 28 let odpracovala v období deseti let před úmrtím alespoň jeden rok nebo osoba starší 38 let odpracovala v období dvaceti let před úmrtím alespoň dva roky.
Na straně dítěte se posuzuje to, zda osiřelé dítě splňuje definici tzv. nezaopatřeného dítěte, což nejčastěji znamená, že dítě chodí do školy, případně je předškolního věku nebo je mladší 26 let a studuje.

Důležité je také k žádosti doložit všechny potřebné dokumenty. Pokud zdůvodnění, proč byl důchod zamítnut, nerozumíte, je dobré využít Call centrum ČSSZ nebo navštívit osobně některou pobočku. Pokud byste měla dojem, že nárok máte, můžete do 30 dnů od doručení rozhodnutí podat tzv. námitku.
Pokud byste s tím případně potřebovala pomoct, můžete se obrátit na některou z občanských poraden, které zdarma radí, jak postupovat v různých úředních záležitostech a mohou s Vámi probrat, na co máte nebo nemáte právo.

Pokud byste byla v tísnivé finanční situaci, může zjistit na úřadu práce, zda byste měla nárok na některou z dávek sociální podpory nebo pomoc v hmotné nouzi.

Držím Vám palce v náročné situaci.

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz