Syn zemřel. Zůstal po něm dům, kde je v nájmu jeho otec. Ten mě do domu nepustí. Hypotéku po synovi platím já. Dědické řízení se stále oddaluje.

Odpověď na dotaz ze dne 27. 1. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den .Zemřel mi syn .Zůstal po něm majetek .V domě sním žil otec který sním měl sepsanou nájemní smlouvu.Za synem jsem docházela z dcerám z které jsem měla s jiným partnerem.Dedicke řízení se stále oddaluje bývalí schovává z baráku věci a napadá mě že je kradu.Do baráku nás nepustí ani za psem který zůstal po synovi nevím co stim .Hypotéku po synovi platím celou já.A přesto na barák mě bývalí nepustí.Prosim o radu nevím co dál .Jen čekám až bývalého manžela s jeho pravničkou přestane bavit prodlužovat dědické řízení .Děkuji mockrát za radu.

Josefa
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Váš syn zemřel. Zůstal po něm dům, kde je v nájmu jeho otec. Ten Vás do domu nepustí, ani za psem, co zůstal po synovi. Hypotéku po synovi platíte Vy. Dědické řízení se stále oddaluje. Píšete, že otec Vašeho syna schovává věci z baráku a obviňuje Vás, že je kradete. Ptáte se, jak postupovat.

Dobrý den,

po smrti vlastníka přechází vlastnické právo k domu na dědice, a to již smrtí vlastníka. Dědici tak mohou nemovitost běžným způsobem užívat, aniž by muselo být dědické řízení ukončeno. Jestliže není známo, že by Vás syn sepsal závěť, pak jsou dle zákona dědici děti Vašeho syna. Pokud Váš syn děti neměl, pak dědí jeho rodiče – tedy Vy a otec Vašeho syna.

Za tohoto předpokladu byste tak společně s otcem Vašeho syna měla právo dům běžným způsobem užívat bez ohledu na průběh dědického řízení, a tím pádem i mít do domu přístup. Jestliže jste nyní navíc jediná, kdo za dům splácí hypotéku, máte právo uplatnit náhradu splacených částek po dalších dědicích. Pohledávku za splacené částky můžete přihlásit do dědického řízení.

Jestliže víte, že jste pravděpodobně jedním z dědiců nemovitosti, doporučuji konzultovat Váš případ s advokátem. Pokud Vám otec Vašeho syna fyzicky brání vstoupit do domu, je možné (v případě, že jste jedním z dědiců) se vstupu domáhat soudní cestou pomocí podání žaloby na zdržení se nezákonných zásahů do Vašich práv.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz