Strýc je po komplikované operaci v umělém spánku - jaká je prognóza? Mám pocit bezmoci a obávám se o vlastní zdraví, v rodině máme zvýšené riziko nemocí oběhové soustavy.

Odpověď na dotaz ze dne 22. 11. 2014 zobrazit původní dotaz

Vážená paní MUDr. Irena Závadová,
děkuji moc za vyčerpávající odpověď co se týkala mého nevlastního tatínka.Rozumím,že není možné určit okolnosti smrti,když jste tatínka jako pacienta neviděla.Určitě mi zbudou na tatínka krásné vzpomínky,ale i vzpomínka na tu velkou bezmoc ,když nemůžete nic udělat. Já se už tři roky setkávám se smrtí a nemocnicemi a bezmocí.Nejdříve mi před třemi roky zemřel bratr na mozkovou mrtvici ve 42 letech .Za tři roky můj nevlastní tatínek a tři dni na to můj vlastní tatínek na angínu pectoris.Bojím se aby mě nepotkala jedna z uvedených nemocí.Jako kdyby to bylo rodové.Tím chci přejít ještě na jeden dotaz ,zda na to bude možné odpovědět.Aby toho nebylo málo před měsícem odvezli mého strejdu do nemocnice.Měl jít na celkovou rekonstrukci tepen u srdce,protože mu je zničila zcela cukrovka,ale dostal mezitím infarkt a krátce na to streptokoka .Po chvilkové léčbě nastoupil na operaci.Ta dopadla dobře,ale druhý den nastaly komplikace.Krvácení někde v břiše.Druhá operace.Pak byl uveden do umělého spánku a napojen na dýchací přístroj.Srdce i když nefunguje na 100% je v pořádku.Strejda má stále teplotu.Nezabírají antibiotika a neudýchá to sám a musí být stále v umělém spánku.Chci se zeptat jak dlouho mohou být lidé v umělém spánku?A po jaké době je to už nebezpečné a jestli znáte pacienty,kdy se naučili zase sami dýchat.Moc bych si přála aby alespoň strejda vyhrál nad nemocí a vrátil se nám do života.Strejdovi je 64 let.Děkuji předem moc za odpověď Bernardová

Jana Bernardová

Píšete o zdravotních problémech v rodině a ptáte se, na prognózu strýce, který je nyní v umělém spánku po komplikované operaci.

Vážená paní Bernardová,

děkuji za důvěru, se kterou se na nás opět obracíte. Píšete o zdravotních problémech v rodině a ptáte se, na prognózu strýce, který je nyní v umělém spánku po komplikované operaci.

Pravděpodobně skutečně máte v rodině zvýšené riziko pro nemoci oběhové soustavy. Měla byste být pravidelně sledována a dodržovat zásady správné životosprávy: zdravá strava a pohyb. Někdy je možné užívat i preventivně léky, které snižují riziko nemocí srdce a cév. Toto ale musí posoudit Váš praktický, nebo jiný ošetřující lékař.

Pokud jde o strýce, jeho stav je patrně vážný. Do umělého spánku jsou uváděni pacienti, u kterých selhává jeden nebo více orgánových systémů. Smyslem je dát tělu klid na hojivé procesy a zabránit dalším komplikacím. V umělém spánku mohou být nemocní po velmi dlouhou dobu. S dnešními moderními medicínskými metodami po dobu dnů, týdnů i měsíců. Tento stav s sebou pochopitelně nese určitá rizika, ale ta jsou vyvážena prospěchem pro nemocného. Pokud se podaří příčinu vážného zdravotního stavu vyřešit, zvrátit nebo jinak ovlivnit, pak většina těchto nemocných začne postupně opět dýchat sama. Otázkou pochopitelně tak zůstává, zda pacient nemoc s pomocí lékařů zvládne. Bohužel pacienti s cukrovkou bývají ohroženi celou řadou komplikací. Neváhejte kontaktovat strýčkova ošetřujícího lékaře a vyptat se ho na vše, co Vás trápí a zajímá. Lékař by měl být schopen rámcově odhadnout, jaký bude pravděpodobný vývoj a nastavit podle toho další plán péče.

Držím Vám i strýci palce.

S úctou

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz