Mám velký strach z vlastní smrti a nemůžu se těchto myšlenek zbavit.

Odpověď na dotaz ze dne 14. května 2007 zobrazit původní dotaz
Dobry den, uz dlouho mam hrozny strach ze smrti.Mela jste tu podobny dotaz,ale ja se hlavne bojim o sebe.Bojim se, ze umru ja. Porad se mi ty myslenky vkradaji do hlavy, jako co kdyz ted najednou prestanu dychat, co kdyz prestane bit srdce nebo neco podobneho.Taky mam strach ze se treba jednou probudim na luzku, ve me trubicky a ja budu zit, ale nebudu se moci uz nikdy pohnout. Proste same takove veci. Myslim i na ostatni,kdyz se mi nekdo dlouho neozyva, hned mam strach ze se neco stalo. Je pravda, ze mi zemrel hodne blizky clovek, clovek, ktereho jsem milovala, ale uz jsou to 3 roky pryc a ja ziju se svym pritelem. Myslim si, ze se smrti tohoto cloveka jsem smirena,ale mozna je v tom ten zakopany pes, ale co mam tedy delat??? jak se toho zbavit???nejhorsi je, ze neziju v cr, ale v uk a tam nez se dostanu k psychologovi,tak to potrva nejmin pul roku,protoze zdravotni pece je tam silena. Prosim poradte mi co mam delat. myslim na smrt mnohokrat denne a uz nevim co mam delat. dekuji.
Petra

Vážená Petro,

je opravdu podobný tomu, který jsem zodpovídala nedávno. I moje odpověď bude tedy podobná, protože rozdíl ve Vašem případě je jen ten, že strach se týká především Vás samotné. 

Nepíšete, kdy se u Vás strach ze smrti objevil. Může souviset s úmrtím Vám milé osoby, ale může zastupovat i zcela jiný strach. I pro Vás by bylo nejlepší, abyste vyhledala odborníka a za jeho pomoci se podívala na „kořeny“ Vašeho strachu, stejně tak na to, co Vás ohrožuje, kolik a jakou oporu právě v životě máte, jaké jsou Vaše zdroje pro zvládání nejistoty života a nejistoty světa.

Než se dostanete k odborníkovi, můžete třeba zkusit zařadit do svého denního režimu nějakou relaxační metodu či pohybovou aktivitu, aby se Vaše napětí alespoň nějakým způsobem uvolnilo.

Petro, i Vám přeji hodně sil a odvahy ke „spolehnutí se“.

S pozdravem
Tereza Soukupová