Strach z rakoviny prostaty

Odpověď na dotaz ze dne 5. 5. 2008 zobrazit původní dotaz

Vážený pane doktore,chtěla bych se zeptat jaká je prognoza pro mého tatínka (75let)?Je již 25let v inv. důchodu ,neboť prodělal infarkt myokardu,podstoupil již tři angioplastiky a má chron. bronchitidy a kterému až nyní zjistili zvýšenou hladinu PSA (14,2) a za necelý týden má ještě podstoupit biopsii prostaty. Jestli je to nádor maligní, obávám se ,že po provedení biopsie, značné problémy teprve nastanou. Asi již 8 let,si tatínek sem tam postěžovává na přerušované močení,ale žádné jiné potíže ani bolesti co se týče močení a prostaty neudává. Jaký je tedy prosím postup terapie u zjištění maligního TU a benigního TU. Omlouvám se prosím ,jestli píši poněkud nesrozumitelně ,ale jsem trochu rozrušená a nervozní, protože se o tatínka přirozeně bojím.Děkuji předem za odpověd a vysvětlení.
S pozdravem Kadlotová Magdalena

Magdalena Kadlotová

Ptáte se na prognózu pacienta se zvýšenou hladinou PSA.

Vážená paní Kadlotová,

chápu Vaše obavy i rozrušení. Jistě je to pro Vás nepříjemná událost. Ráda bych Vás ale uklidnila, tyto problémy se týkají velkého procenta starších mužů a ne vždy je nutno myslet na nejhorší. Prognóza, tedy to, jak se bude onemocnění dále vyvíjet, záleží na mnoha faktorech – jaký je současný zdravotní stav pacienta, jak je onemocnění rozsáhlé, jaké jsou jeho obtíže apod. Poté, co bude provedena biopsie a histologické vyšetření,  budete vědět, zda se jedná o benigní hyperplazii prostaty (prosté zvětšení prostaty, které postihuje většinu starších mužů a je nejčastější) nebo případně o nádor, nejčastěji se jedná o tzv. adenokarcinom prostaty.

Pokud jde o prosté zvětšení prostaty, je na místě pravidelné sledování u odborného lékaře, farmakologická léčba (užívání léků), případně drobný chirurgický zákrok (bez narkózy a krvácení), kdy se speciálním přístrojem část prostaty odstraní. Jaký postup lékař zvolí, to záleží na míře obtíží a zdravotním stavu pacienta.

Při zjištění maligního nádoru je důležité posoudit typ nádoru, jeho rozsah a přítomnost metastáz (nádorových ložisek v jiných orgánech). Podle toho je dále zvolena i léčba. Vždy je nutné přihlédnout ke zdravotnímu stavu pacienta. Podávají se speciální léky, dále je možné prostatu s nádorem chirurgicky odstranit, někdy je nutná i tzv. orchiektomie, tedy chirurgické odstranění varlat. Vše záleží na tom, jak je onemocnění rozsáhlé. Jaká léčba bude nejvhodnější pro Vašeho tatínka, to zkonzultujte s jeho ošetřujícím lékařem, až budete znát výsledky vyšetření.

Velmi důležité je znát názor na léčbu samotného pacienta, on sám by si měl rozhodnout, jaký typ léčby je ochoten podstoupit, samozřejmě poté, co bude o své nemoci dostatečně a citlivě informován. Pokud si to bude tatínek přát, buďte mu v jeho rozhodování nápomocna, doprovoďte ho k lékaři, přítomnost blízkého člověka pro něj jistě bude velkou oporou.

Vážená paní Kadlotová, přeji Vám, aby výsledky vyšetření Vašeho tatínka byly příznivé a Vám se vrátil klid i pohoda do života.

S pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz