Status oddělení paliativní péče v nemocnici

Odpověď na dotaz ze dne 8. 3. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
babička po dlouhém boji s rakovinou sice rakovinu porazila, ale umírá vysílením. Už se téměř nehýbe a moje matka vhledem k jejím zdravotním problémům si ji nemůže vzít domů. Zůstává v nemocnici na oddělení paliativní péče, které se nám zdá důstojnější než oddělení LDN. Nicméně pobyt na oddělení paliativní péče je poměrně drahý a naše rodina nemá moc peněz. Ptali jsme se na ÚP, zda má babička nárok na nějaký příspěvěk, důchod jí na pokrytí pobytu nestačí a doplácí jej prozatím rodina. Dozvěděli jsme se ale, že na pobyt v nemocnici nemůže dostat žádný přípěvek. Ale pokud by ležela na paliativním lůžku v hospicu, dostala by jej. Příliš to nechápu a chci se tedy zeptat, jaký je rozdíl mezi oddělením paliativní péče v nemocnici a paliativním lůžkem v hospicu. A jestli má babička nárok na nějaký příspěvek, který by mohl spolu s penzí pokrýt pobyt v nemocnici. Moc děkuji

Jolana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Jolano,

píšete o babičce umírající na oddělení paliativní péče v nemocnici. Pobyt zde je pro Vás jako rodinu nákladný, neboť na jeho úhradu babiččin důchod nestačí a musíte ještě doplácet. Snažili jste se zjistit, zda by měla babička nárok na příspěvek, a bylo Vám řečeno, že v nemocnici na paliativním oddělení ne, ale kdyby byla v lůžkovém hospici, pak by to možné bylo.

Volba paliativního lůžka v nemocnici je jistě příhodnější variantou než LDN. Babička je podle všeho velká bojovnice a je od Vás hezké, že jste pro ni zvolili tuto i dle Vašich slov důstojnější možnost, když už nemůže být s Vaší maminkou doma.

Předpokládám, že příspěvkem, o kterém se zmiňujete, myslíte příspěvek na péči  — to jsou peníze určené osobám v nějaké míře závislým na pomoci jiné osoby, aby si z nich mohly nakoupit služby, které potřebují. Službami jsou však míněny služby sociální – pečovatelky, domov s pečovatelskou službou atd. Když je člověk umístěn ve zdravotnickém zařízení, nemůže tento příspěvek čerpat. Pokud už jej dostává, je mu pobírání přerušeno nebo ukončeno podle doby pobytu ve zdravotnickém zařízení.

Není divu, že nerozumíte rozdílu mezi paliativním lůžkem v nemocnici na oddělení paliativní péče a paliativním lůžkem v hospici. Jde o záležitost poměrně novou a zatím ani nejsou stanovena jednotná kriteria, která by upravovala režim paliativních lůžek v jednotlivých nemocnicích. Podle mně dostupných informací si nemocnice, kde jsou paliativní lůžka, nastavuje režim úhrady za pobyt pacientů na těchto lůžkách sama. Ve většině nemocnic jsou paliativní lůžka vedená jako lůžka „nemocniční/zdravotnická“, (která nejde platit z příspěvku na péči), kde se za paliativní péči připlácí, neboť pobyt na takovém lůžku zahrnuje nadstandardní vybavení pokoje i hospicový režim (např. neomezené návštěvy nebo jednolůžkový pokoj). Některé nemocnice tato lůžka nevedou jako nadstandardní a úhrada je stejná jako za klasické nemocniční lůžko na kterémkoli jiném oddělení nemocnice (ale ani zde nelze o příspěvek žádat nebo jej použít k úhradě). Jiné mají rodinné pokoje, kde se poskytuje také paliativní péče, ale jedná se spíš o stupeň mezi paliativním a klasickým nemocničním lůžkem, jejich úhrada je opět nastavená konkrétním zařízením.
Zvláštní příspěvek na úhradu pobytu v nemocnici, který by mohl spolu s babiččinou penzí pokrýt náklady, bohužel neexistuje.

Co se týče paliativních lůžek v lůžkovém hospici, je nastavení plateb trochu jiné. Dle určení využití příspěvku na péči osobou závislou na péči druhé osoby je dáno, že tato pomoc musí být zajišťována osobou blízkou, jinou fyzickou osobou, poskytovatelem sociálních služeb zapsaným v registru poskytovatelů sociálních služeb nebo speciálním lůžkovým zdravotnickým zařízením hospicového typu (hospicem). Proto při pobytu na těchto lůžkách v hospici pacient o příspěvek na péči nepřijde. Pro pečující to ale není až takovou výhodou, neboť i když nemocný v hospici o příspěvek nepřijde, celý jej odvádí zařízení plus úhradu za pobyt a péči, která obvykle bývá spíše vyšší, než je cena paliativních lůžek v nemocnici. Ze sociálních důvodů ale může být platba snížena.

Přeji Vám i celé rodině, abyste si i přes starosti s financováním péče o babičku společný zbývající čas s ní užili, podařilo se vám vyslovit vše, co byste rádi, vzpomínali na hezké chvíle, rozloučili jste se a podpořili se vzájemně v této náročné situaci.

S pozdravem

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz