sirotčí na děti

Odpověď na dotaz ze dne 18. 5. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.Před dvěma roky mi zemřel bývalý manžel.Neměl zaplacené sociální pojištění.Chybí na něm 26000.Podala jsem žádost o sirotčí důchod pro své děti.Dnes již 8 a 10let.Ten mi byl zamítnut.Až teď jsem se dozvěděla,že pokud za něj dluh uhradím,peníze dostanu.Je to opravdu tak nebo jsou potřeb i jiné věci k vyřízení?Děkuji

Monika
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Moniko,

píšete, že Vám před dvěma lety zemřel bývalý manžel, který měl dluh na sociálním pojištění. Podala jste žádost o sirotčí důchod, která Vám byla zamítnuta. Nyní jste se dozvěděla, že pokud byste uhradila zpětně dluh na pojištění, získají Vaše děti nárok na sirotčí důchod. Ptáte se, zda je to opravdu tak, a nebo budete potřebovat k vyřízení i jiné věci.

Jednou z podmínek pro nárok na sirotčí důchod je, aby zemřelý měl v době smrti splněnou potřebnou dobu pojištění.

Informovala jsem se této záležitosti v informačním centru České správy sociálního zabezpečení, kde mi bylo sděleno, že z obecného hlediska nelze  dluh na pojištění uhradit zpětně za zemřelého. Ve Vašem případě záleží na tom, zda byl zemřelý otcem dětí, a dále pak, zda byl nezaměstnaný — vedený na úřadě práce — nebo byl osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Doporučuji Vám tedy obrátit se nejlépe osobně na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení a informovat se přímo tam, zda byste dluh na pojištění uhradit mohla a zda by tím Vaše děti opravdu získaly nárok na sirotčí důchod. Přikládám odkaz na kontakty příslušné správy sociálního zabezpečení.

V případě, že Vám  doplacení nebude umožněno, doporučuji Vám podat žádost o odstranění tvrdosti zákona. Zasílá se na Ministerstvo práce a sociálních věcí a rozhoduje o ní ministr práce a sociálních věcí. Pro tuto žádost není stanoven žádný formulář, doporučuji napsat žádost stručným přehledným způsobem volně na papír. Zde je adresa na ministerstvo: http://www.mpsv.cz/cs/11. Adresovat tuto žádost je třeba přímo k rukám ministra práce a sociálních věcí, poštou, lépe doporučeně.

Měla-li byste ráda někoho při sobě, aby Vám pomohl formulovat žádost o zmírnění tvrdosti zákona, je možné využít služeb občanských poraden. Jejich služby jsou bezplatné a jejich přehled je zde: http://obcanskeporadny.cz/.

Přeji Vám kladné vyřízení Vašich žádostí, aby Vaše úsilí nebylo marné, a také dobré dny,

s pozdravem Irena Buchtová

Dotaz zodpovídá

Irena Buchtová

externí poradenský pracovník v oblasti sociální péče

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz