Sirotčí důchod po dovršení plnoletosti

Odpověď na dotaz ze dne 4. 2. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

měla bych na Vás prosbu. Před pár lety mi zemřela maminka. Otec na mě bere sirotčí důchod, za pár měsíců mi bude 18, což znamená, že sirotčí by mělo chodit na účet mě. Ale otec přišel s tím, že když já budu dostávat sirotčí, on mi nemusí dávat žádné jiné peníze, ani na školu, ani na autobus, na nic. Zanedlouho mi končí úrazové pojištění a prý si mám platit i to. Jsem studentka ve třetím ročníku SOŠ.

Prosím Vás, mohla byste mi odpověďět na otázku, jestli je vážně pravda, že si všechno od 18ti let budu hradit ze sirotčího?

Děkuji mnohokrát.

Lucie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že studujete třetím rokem SOŠ a pobíráte sirotčí důchod po zesnulé mamince. Za několik měsíců dosáhnete plnoletosti a důchod by měl chodit na Váš účet. Váš otec přišel s tím, že když bude chodit sirotčí důchod Vám, nemusí Vám dávat již žádné další peníze a máte si veškeré náklady hradit sama.

Dobrý den, paní Lucie,

situace, jako je Vaše a Vašeho otce, s sebou může nést napětí a někdy i různé konfrontace. Dosažením 18 let věku se mnoho věcí mění a to nejen pro toho, kdo plnoletosti dosáhl .  
Až dosáhnete osmnácti let, máte možnost se rozhodnout, zda chcete svůj sirotčí důchod nadále nechat zasílat na otcův účet, nebo zda si zřídíte účet svůj. Rozhodnutí je pouze na Vás.
Nevím, jaký máte spolu s otcem vztah. Uvažuji, zda byste mohla s otcem o svém vnímání jeho přístupu promluvit? 

Faktem je, že částka sirotčího důchodu je určena k pokrytí nákladů (resp. jejich části) na život osoby, které je určen. Tedy by bylo dobré se s otcem domluvit na tom, jak pak bude Vaše soužití vypadat. Z toho, jak jeho přístup popisujete, nepoznám, zda jde o finální rozhodnutí, nebo by byl otevřený kompromisu a domluvě třeba i na tom, že sirotčí důchod by i nadále chodil na jeho účet a on by hradil Vaše náklady na život tak jako dosud. Měli byste společně probrat, kdo bude v jakém případě co platit apod., jaké jsou možnosti.
Jen na okraj dodávám, že se nejedná o stejnou situaci, jaká je popsána v zákoně o rodině, kdy má plnoleté dítě žijící ve společné domácnosti přispívat na její chod – za předpokladu, že si zatím sama nevyděláváte.
Otec má vůči Vám vyživovací povinnost – to znamená, že Vás má podporovat, dokud nebudete schopna se sama živit. Má tak ovšem činit úměrně svým možnostem, schopnostem a majetkovým poměrům, což může znamenat i to, že sirotčí důchod může být vzhledem k jeho poměrům maximum. Za nezaopatřené dítě se pro tyto účely považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání nebo se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

Ať už se rozhodnete jakkoli, je třeba, abyste osobně navštívila důchodové oddělení Vám příslušné okresní správy sociálního zabezpečení (dále jen OSSZ) a vyplnila příslušný formulář — buď souhlasu se zasíláním sirotčího důchodu i nadále na účet otce, nebo s rozhodnutím, že chcete ve své budoucí plnoletosti mít zasílán sirotčí důchod na svůj účet.

K oběma formulářům se dokládá potvrzení o studiu. Budete je nadále zasílat pravidelně na OSSZ, dokud nedokončíte studia nebo neukončíte pobírání sirotčího důchodu z jiných důvodů. Změny v nároku (ukončení studia, přerušení studia) na sirotčí důchod jste povinna hlásit na OSSZ do 8 dnů.

Pro další podrobné otázky ohledně výplaty sirotčího důchodu doporučuji kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení, která Vám sirotčí důchod vyplácí.  Sdělíte-li pracovnicím své rodné číslo, můžete se bavit zcela konkrétně.

S pozdravem a přáním dobré dohody s otcem,

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz