Sirotčí důchod

Odpověď na dotaz ze dne 31. 12. 2009 zobrazit původní dotaz

Otec mé dcry / 6 let / zemřel, v rozhodném období 5 let odpracoval 4 roky a 328 dnů pojištění, čili do 5 let schází na pojištěním 37 dní.
Dotaz: a/ lze zaplatit dodatečně za pojištěnce pojištění za chybějících 37 dní ?
b/ pro krátkou dobu nepojištění lze žádat o zmírnění tvrdosti zákona ?

Simona Heroldová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Heroldová,

píšete, že otec Vaší dcery zemřel. V rozhodném období 5 let mu scházelo 37 dní k doplacení, aby jeho dcera měla nárok na sirotčí důchod. Ptáte se, zda lze za něj zpětně doplatit těchto 37 dní a zda lze požádat v tomto případě o zmírnění tvrdosti zákona.

Zpětné doplacení pojistného po smrti pojištěnce není bohužel možné (informace  jsem získala prostřednictvím informačního centra České správy sociálního zabezpečení, viz níže).

Potřebná doba pojištění, která je podmínkou pro vznik nároku na sirotčí důchod, je u osob starších 28 let 5 let v posledních 10 letech, ovšem do této doby lze připočítat i tzv. náhradní dobu pojištění – např. pokud otec Vaší dcery byl veden na úřadě práce nebo studoval atd.

Podrobnější informace o započítávání náhradní doby pojištění naleznete na portále ČSSZ.

Pro získání více informací Vám mohu doporučit informační Call centrum ČSSZ v Praze, jehož tel. je 257 062 860, kde můžete tuto záležitost konkrétně projednat.

Jestliže otec Vaší dcery ke dni smrti potřebnou dobu pojištění nesplňoval, tedy nelze mu připočítat k potřebné době pojištění žádnou náhradní dobu, máte právo podat žádost o zmírnění tvrdosti zákona a prominutí potřebné doby pojištění pro nárok Vaší dcery na sirotčí důchod.

Nejprve je třeba, abyste podala žádost o sirotčí důchod na příslušné správě sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště. Poté, co obdržíte zamítavé rozhodnutí od České správy sociálního zabezpečení, můžete podat žádost o zmírnění tvrdosti zákona — formou dopisu. V dopisu je třeba uvést závažné důvody, které Vás k podání žádosti vedou. Žádost se podává na Ministerstvo práce a sociálních věcí.

O vyhovění či nevyhovění žádosti rozhoduje ministr práce a sociálních věcí.

S úctou a pozdravem

Irena Buchtová

Dotaz zodpovídá

Irena Buchtová

externí poradenský pracovník v oblasti sociální péče

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz