Sirotčí důchod

Odpověď na dotaz ze dne 4. 5. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na toto - syn pobíral od roku 2007 sirotčí důchod. Po maturitě a následně ukončení studia na jazykové škole mu byl sirotčí důchod odebrán, jelikož již nestudoval a od 1.9.2009 je evidován na úřadu práce, kde nikdy nepobíral podporu v nezaměstnanosti. Letos se hlásí na vyšší odbornou školu k dálkovému studiu. Bude mít nárok na sirotčí důchod? Předem děkuji za odpověď.

Alena
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Aleno,

píšete, že Váš syn pobíral sirotčí důchod od roku 2007 do doby, kdy ukončil studium jazykové školy, od září loňského roku je evidován na úřadu práce. Letos se chystá začít studovat dálkově vyšší odbornou školu a Vás zajímá, zda bude mít na sirotčí důchod opět nárok.

Sirotčí důchod je určen pozůstalému dítěti zemřelého rodiče a jednou z podmínek jeho vyplácení je status studenta. Důležité je také splňovat podmínku nezaopatřenosti.

“(3) Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona považuje dítě do skončení povinné školní docházky a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže
a) se soustavně připravuje na budoucí povolání (§ 2123), (§20 odst. 3 Zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění”.

Je tedy třeba, aby se syn soustavně připravoval na budoucí povolání. Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje studium na středních a vysokých školách v České republice.

Vyšší odborná škola v zákoně o důchodovém pojištění, který upravuje podmínky nároku na sirotčí důchod, výslovně uvedena není, přesto mohou mít i lidé studující na VOŠ nárok na sirotčí důchod.

Je třeba, aby byla synem zvolená VOŠ uvedena v rejstříku škol a školských zařízení, stejně jako každá jiná střední i vysoká škola.
Pak při dálkové formě studia bude Váš syn mít nárok na výplatu sirotčího důchodu za podmínky, že si nebude přivydělávat jinak než povoleným způsobem. Více najdete v modelových odpovědích na tomto portále.

Pro další informace se můžete obrátit na Call centrum České správy sociálního zabezpečení, která sirotčí důchody vyplácí. Na stránkách www.cssz.cz najdete otvírací dobu Call centra, telefonní číslo je 257 062 860**.** Sdělíte-li pracovnicím jeho rodné číslo, můžete se bavit zcela konkrétně o tom, co chcete vědět.

S pozdravem

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz