sirotčí důchod

Odpověď na dotaz ze dne 18. 1. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, pobírám na syna sirotčí důchod. Právě mu bylo 18 let. Studuje střední školu třetím rokem. Žije se mnou ve spol. dom.,hradím mu internát, jízdné,stravu,naprosto vešk. náklady na školu.Peru, vařím, atd. Syn mi sdělil, že si sirotčí důchod přepíše na sebe. K tomu stačí pouze jeho rozhodnutí ?Sám o své
vůli by mě pak nepřispíval na nic. Obávám se, že by nehradil ani školu. Zapadl do "špatné party"-tam by peníze končily. Mohu se nějak bránit, aby sirotčí důchod
nadále chodil mě ?

Ivča
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Ivčo,

píšete, že se staráte o syna, na kterého pobíráte sirotčí důchod. Nyní dovršil 18 let a chce, aby důchod chodil jemu. Vy se obáváte, že by Vám z částky nepřispíval na výdaje, nehradil školu apod. Ptáte se, zda se můžete nějak bránit převedení sirotčího důchodu na syna.

Situace, jako je ta Vaše a Vašeho syna, s sebou může nést napětí a někdy i různé konfrontace. Dosažením 18 let věku se mnoho věcí mění a to nejen pro toho, kdo plnoletosti dosáhl.
Za sebe se domnívám, že Vámi zvolený způsob soužití je asi nejběžnější, funguje tak mnoho rodin. Nyní však, když už syn dosáhl osmnácti let, má možnost se rozhodnout, zda chce svůj sirotčí důchod nadále nechat zasílat na Váš účet, nebo zda si zřídí účet svůj. Situace se skutečně má tak, že rozhodnutí je pouze na synovi a Vy nemáte možnost, jak převodu částky na jeho účet zabránit.
Je normální, že máte s možným převodem částky sirotčího důchodu na syna spojeny určité obavy. Nevím, jaký máte spolu vztah, jaké máte zkušenosti s jeho způsobem zacházení s penězi. Uvažuji, zda byste mohla synovi o svých obavách povědět, aby Vašemu postoji k jeho rozhodnutí rozuměl? 

Faktem však zůstává, že částka sirotčího důchodu je určena k pokrytí nákladů (resp. jejich části) na život osoby, které je určen. Tedy byste se měli se synem mluvit na tom, jak by mohlo Vaše soužití vypadat při obou variantách. Měli byste společně probrat, kdo bude v jakém případě co platit apod., jaké jsou možnosti.

Jen na okraj dodávám, že se nejedná o stejnou situaci, jaká je popsána v zákoně o rodině, kdy má plnoleté dítě, které si už vydělává a žije ve společné domácnosti, přispívat na její chod.

Ať už se syn rozhodne jakkoli, je třeba, aby osobně navštívil důchodové oddělení Vám příslušné okresní správy sociálního zabezpečení (dále jen OSSZ) a vyplnil příslušný formulář — buď souhlasu se zasíláním sirotčího důchodu i nadále na účet Váš, nebo s rozhodnutím, že chce již ve své plnoletosti mít zasílán sirotčí důchod na svůj účet.

K oběma formulářům se dokládá potvrzení o studiu. Syn je bude nadále zasílat pravidelně na OSSZ, dokud nedokončí studia nebo neukončí pobírání sirotčího důchodu z jiných důvodů. Změny v nároku (ukončení studia, přerušení studia) na sirotčí důchod je povinen hlásit na OSSZ do 8 dnů.

Pro další podrobné otázky ohledně výplaty sirotčího důchodu doporučuji kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení, která Vám na syna sirotčí důchod vyplácí. Na stránkách http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/call-centra/ najdete otvírací dobu příslušného Call centra i telefon na něj. Sdělíte-li pracovnicím synovo rodné číslo, můžete se bavit zcela konkrétně.

S pozdravem a přáním dobré dohody se synem

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz