Sirotčí důchod

Odpověď na dotaz ze dne 8. 6. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda mi náleží status studenta i po dobu prázdnin, když jsem 2.6 ukončila studium (státní závěrečnou zkouškou v bakalářském programu) a škola mě už vede jako absolventa. Nyní se hlásím na magisterské studium, ale na jinou školu, tudíž zápis do této školy bude až v září. V předchozích odpovědích jsem se dočetla, že vydělávat si můžu, když studuju prezenčně a nemám 26 let (náleží mi tedy sirotčí důchod). Ale pokud už nebudu studentem, tak se budu muset přihlásit na úřad práce?A tato okolnost má nějaký vliv na sirotčí důchod?Znamenalo by to tedy, že po dobu červenec, srpen, a do půlky září, kdy nejsem zapsána na žádné škole, tak nejsem studentem a nemám nárok na sirotčí důchod?Děkuji za odpověď.

Míša
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, slečno Míšo,

ptáte se nás, zda Vám bude náležet status studenta i po dobu prázdnin, a tedy zda budete mít i nadále nárok na výplatu sirotčího důchodu. 2.6 jste složila bakalářské státnice a hlásíte se na magisterské studium, zápis na toto studium bude ale až v půlce září. Ptáte se také, zda se budete muset přihlásit po dobu července, srpna a půlky září na Úřad práce.

Pokud nemáte status studenta, ztrácíte nárok na pobírání sirotčího důchodu.

Dokdy máte studium potvrzeno z vysoké školy, do konce června? Nebo výhradně do 2.6, kdy jste složila zkoušky? Praxe se může lišit. Toto potvrzení je potřeba odeslat na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení (jak je člověk povinen učinit do osmi dnů od vzniku této skutečnosti). Pokud se na navazující magisterské studium úspěšně dostanete, pak odešlete opět potvrzení do osmi dnů o získání statusu studenta na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení.

Pokud tedy mezi ukončením bakalářského studia a zahájením magisterského studia uplynou pouze jedny prázdniny (tedy je to vlastně v obdobném režimu jako mezi jednotlivými ročníky vysoké školy), pak byste měla dostat vyplacen sirotčí důchod i za dobu prázdnin zpětně.

Otázkou je, co nastane v případě, že se na magisterské studium nedostanete nebo na školu nenastoupíte. Pak by za Vás ani zpětně vyplaceny dávky sociálního a zdravotního pojištění nebyly. Také potřebujete mít placeno zdravotní pojištění pro možnou potřebu ošetření aktuálně v tyto měsíce.

Lze se tedy přihlásit na Úřad práce, jak uvažujete, právě proto, aby za Vás byly placeny dávky sociálního a zdravotního pojištění. Jde o registraci v evidenci nezaměstnaných, je k tomu potřeba občanský průkaz a doklad o ukončení studia, budete v režimu hledání práce, budete předvolávána na pracovní pohovory. Můžete i pobírat dávky v nezaměstnanosti, ale v takovém případě byste zpětně na výplatu sirotčího důchodu neměla nárok. Mohu ovšem předpokládat, že byste na hmotnou podporu nárok neměla (více informací k nároku na podporu v nezaměstnanosti najdete na tomto místě portálu veřejné správy, více informací k způsobu jak se zaevidovat na úřadu práce nejdete zase na jiném místě portálu veřejné správy)

Je také varianta ve zdravotní pojišťovně, ke které příslušíte, zaplatit měsíce, kdy za Vás není odváděno zdravotní pojištění (to jediné máme povinnost odvádět) a zpětně po nich chtít tyto peníze vrátit, až by Vám byl přiznán zpětně sirotčí důchod, který mimo jiné kryje dobu studia pojištěním sociálním i zdravotním.

Doporučuji tedy navštívit Úřad práce v místě Vašeho trvalého bydliště, zjistit možnost registrace v evidenci uchazečů o práci a poté, pokud by to byla pro Vás komplikovaná cesta, navštívit Vaši zdravotní pojišťovnu a domluvit se na tom, že nyní zdravotní pojištění uhradíte, ale předpokládáte, že zpětně za Vás bude zaplaceno Okresní správou sociálního pojištění. Současně si zjistěte, jakým způsobem jej budete moci poté vyzískat tak, abyste měla jistotu, že o vložené peníze, v případě že se dostanete na magisterské studium, nepřijdete.

Přeji dobré pořízení, vlídné úředníky a gratuluji k úspěšnému složení bakalářských státnic!  

Kristýna Farkašová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Kristýna Farkašová

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz