Sirotčí důchod

Odpověď na dotaz ze dne 8. 7. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, před rokem mi zemřel druh se kterým mám 3,5ročního chlapečka. Byl nám zamítnut sirotčí důchod, skrz neplacené soc. dávky. Napsala jsem odvolání což byla asi chyba. Měla jsem spíš napsat o zrušení tvrdosti zákona. Teď nevím co mám dělat. Poradďte mi prosím. Nemůžu být bez peněz obzvlášt když mám dítě lehce retardované a nemůže nastoupit do školky a já do práce.

Zuzana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Zuzano,

píšete nám, že Vám před rokem zemřel druh, se kterým máte 3,5 letého chlapečka. Nárok na sirotčí důchod Vám nebyl přiznán kvůli neplacení sociálních dávek. Váháte, zda jste udělala dobře, když jste napsala odvolání, zda jste spíše neměla napsat žádost o zmírnění tvrdosti zákona. Nevíte, jak nyní postupovat, ráda byste od nás dostala radu. Potřebujete peníze zejména v situaci, kdy Váš syn je lehce retardovaný, a tedy nemůže nastoupit do školky a Vy do práce.

Tím, že jste využila možnosti odvolat se, jste neudělala žádnou chybu. Odvolání je smysluplné tehdy, kdy se domníváte, že došlo k faktickému pochybení - něco na úřadě omylem špatně sečetli, vypočetli.

Píšete, že důchod Vám nebyl přiznán kvůli neplacení sociálních dávek. Patrně jste měla na mysli, že Váš partner neodváděl dostatečně dlouhou dobu sociální pojištění.

Pokud sirotčí důchod nebyl přiznán z důvodu neodvedení dostatečného množství pojištění, lze podat žádost o zmírnění tvrdosti zákona. Nevidím důvod, proč byste tuto žádost nemohla zaslat poté, co jste se nejprve zkusila v této věci odvolat.

Žádost o zmírnění tvrdosti zákona se zasílá na Ministerstvo práce a sociálních věcí a rozhoduje o ní ministr práce a sociálních věcí. Pro tuto žádost není stanoven žádný formulář, doporučuji napsat žádost stručným přehledným způsobem volně na papír. Zde je adresa na ministerstvo. Adresovat tuto žádost je třeba přímo k rukám ministra práce a sociálních věcí, poštou, lépe doporučeně. 

Měla-li byste ráda někoho při sobě, aby Vám pomohl formulovat žádost o zmírnění tvrdosti zákona, je možné využít služeb občanských poraden. Jejich služby jsou bezplatné a kontakt na občanskou poradnu ve Vašem regionu najdete zde.

Píšete také, že Váš syn nemůže navštěvovat školku. Nevím, které další možnosti jste již zkoušela. Existují denní stacionáře, centra denních služeb a obdobné sociální služby pro děti s postižením, kde jsou schopni pracovníci se o tyto děti dobře postarat. S tím, které z těchto služeb jsou dostupné ve Vašem regionu, by Vám mohli poradit např. v občanské poradně (kontakt na občanskou poradnu ve Vašem regionu najdete výše v textu emailu).

Obáváte se, jak vyjdete s penězi. Ve Vašem dotazu píšete, že Váš syn je lehce retardovaný. Nevím přesně, zda to znamená, že tuto diagnózu u něj stanovili lékaři. Proto bych Vás chtěla upozornit na možnost čerpání rodičovského příspěvku až do 7 let věku dítěte, pokud je dítě posouzeno jako dlouhodobě zdravotně postižené. (Více informací najdete zde).

Další možností je žádat o sociální dávky. Dávky jsou v zásadě dvojí:

  1. dávky státní sociální podpory 
  2. dávky pomoci v hmotné nouzi

Člověkem, který by Vám při výběru dávky mohl pomoci a to i s vyplněním formulářů, je pracovnice odboru sociálních věcí, pod kterou spadáte (obvykle dle místa bydliště či počátečních písmen příjmení) v místě Vašeho trvalého bydliště na městské části/obecním úřadě.

Formuláře žádosti o dávky existují i v elektronické podobě.

Na jaké dávky budete mít právo, bude posuzovat pracovnice příslušného odboru (státní sociální podpory — najdete jej zpravidla pod úřadem práce, odbor sociálních věcí — najdete jej zpravidla na městském či obvodním úřadě příslušném dle trvalé adresy), která bude znát výši Vašich příjmů, zda bydlíte ve svém či pronajatém bytě, jaké na něj máte náklady aj.

Přeji dobré pořízení a vlídné úředníky

Kristýna Farkašová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Kristýna Farkašová

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz