Sirotčí důchod

Odpověď na dotaz ze dne 23. 8. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
zemřel mi otec ve věku 49 let, je mi 24 let, prezenčně studuji VŠ, z mé strany podmínka na výplatu sirotčího důchodu je splněna. Bohužel dle notářky má otec vysoký dluh na sociálním pojištění. Je možné, že mi i přesto bude sirotčí důchod přiznán a má smysl žádost o přiznání důchodu vůbec podat?
Děkuji,
Zuzana

Zuzana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, slečno Zuzano,

píšete nám, že Vám zemřel otec. Nejste si jista ohledně Vašeho nároku na přiznání sirotčího důchodu. Dozvěděla jste se od notářky, že má otec vysoký dluh na sociálním pojištění. Ptáte se nás, zda je možné, že by Vám i přes to byl důchod přiznán a zda má smysl žádost o sirotčí důchod podávat.

Pro jasnou odpověď na otázku, zda by Vám sirotčí důchod byl přiznán, nemám dostatek informací.

V obecné rovině jsou pro splnění nároku na sirotčí důchod podstatné tyto skutečnosti:

  • dítě je nezaopatřené (není výdělečně činné, je mladší 26 let, studuje…)
  • jeho rodič zemřel
  • rodič, který zemřel, byl v posledních 10 let nejméně 5 let účasten sociálního  pojištění

Píšete nám, že Vy potřebné podmínky splňujete. Nevím ale, zda Váš otec 5 let z posledních 10 let sociální pojištění odváděl. Nevím také, co znamená vysoký dluh na sociálním pojištění. U některých částek má smysl zkoušet se domoci možnosti (nikoli nároku) na doplacení dluhu, pokud by se Vám to vyplatilo v závislosti příjmu ze sirotčího důchodu (délka předpokládaného studia do 26 let věku). Lze také zkusit při negativním výsledku a složité finanční situaci žádat u Ministra práce a sociálních věcí o odstranění tvrdosti zákona.

Hypoteticky —  pokud by Váš otec měl šest let z posledních deseti let odpracováno a odváděl těchto 6 let řádně sociální pojištění a poté 4 roky nepracoval a pojištění neodváděl (tedy by mu vznikl dluh), měla byste dosáhnout přiznání sirotčího důchodu.

Domnívám se tedy, že je smysluplné žádost o sirotčí důchod podat. Pokud existuje hypotetická možnost, že na něj dosáhnete, myslím, že by byla škoda žádost nepodat. Tímto způsobem se také dozvíte dříve, zda na sirotčí důchod dosáhnete, než kdybyste písemně na ČSSZ žádala o vyjádření, zda Váš otec odváděl sociální pojištění v dostatečné míře. Takováto odpověď trvá dle vyjádření pracovnice ČSSZ až tři měsíce. Rychleji byste tedy měla znát výsledek, podáte-li řádně žádost o sirotčí důchod, postup je popsán zde.

Pro další otázky ohledně nároku na sirotčí důchod Vám doporučuji kontaktovat pracovnice Call centra České správy sociálního zabezpečení na tel. 257 062 860-8. Řeknete-li jim potřebné osobní údaje, mohou Vám pracovnice poskytnout konkrétní odpovědi na Vaše otázky.

Přeji Vám dostatek opor v nové situaci, kdy Váš otec zemřel. Přeji také, abyste na sirotčí důchod dosáhla.

S pozdravem

Kristýna Farkašová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Kristýna Farkašová

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz