Sestry jsou zatíženy dluhy a po smrti tatínka máme zdědit dům. Lze zabránit prodeji domu za účelem uspokojení věřitelů?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 4. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.
Umřel mi tatínek (v únoru) a dědím spolu ještě se dvěma sestrami. Teď jsem se bohužel dozvěděla, že jedna z nich má exekuce (jistina cca 300 000 ale včetně penále 750 000) a druhá je v insolvenčním řízení, které končí až v říjnu. (Zbývá dluh 250 tisíc) Dohromady tedy sestry dluží kolem milionu korun. Součástí dědictví je hotovost a auta v celkové výši cca půl milionu a dále nemovitost, která byla bohužel při smrti tatínka částečně poničená požárem a její odhadni ceny je tedy nižší než dříve, maximálně 1,5 mil. Dům byl pojištěn a pojišťovna vyplatí částku na opravu až po ukončení dědického řízení. Nejsem si jistá, zda se tato pojistná částka započítává do celkové hodnoty dědictví. K domu mám velký citový vztah už jenom proto, že při jeho záchraně můj tatínek zemřel. Vzhledem k tomu, že každá sestra musí sdědit minimálně třetinu celkové částky dědictví - vzhledem k jejich exekucím a insolvenčnímu řízení – bojím se že bude dům prodán kvůli uspokojení jejich věřitelů. Prosím je nějaká cesta, jak dům zachránit? Jsem zoufalá.
Děkuji předem za odpověď.
Veronika Landová

Veronika L.
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Váš tatínek zemřel a nyní jste zjistila, že Vaše sestry, se kterými budete dědit mimo jiné dům jsou zatíženy dluhy ve výši zhruba milion korun. Vzhledem k dluhům sester se domníváte, že insolvenční správce bude požadovat prodej domu. Máte k domu citový vztah a nerada byste jej prodávala. Ptáte se, zda je nějaká možnost, jak dům zachránit.

Dobrý den,

přijměte prosím mou upřímnou soustrast.

Obecně platí, že dědici mají právo odmítnout dědictví, nicméně v případě Vašich sester by takový krok ale pravděpodobně musel schválit insolvenční správce, který chrání jejich věřitele. Z tohoto důvodu by s takovým jednáním s nejvyšší pravděpodobností nesouhlasil.

Zákon ale připouští, aby se mezi sebou dědici domluvili i na jiném rozdělení pozůstalosti. Ve Vašem případě by tedy mělo být možné „vyplatit“ podíl Vašich sester na předmětném domě. Můžete se dohodnout i na postupném vyplacení ve formě pravidelných splátek. Pozůstalost můžete rozdělit po dohodě s ostatními dědici tak, abyste měla největší část domu Vy, zbylé části byste sestrám následně vyplatila. Pokud byste se na vyplacení dohodli, bude následně třeba se domluvit na odhadci, který pro vás cenu nemovitosti odhadne.

Jedná se ale o komplexní problematiku a pro detailní odpověď doporučuji celou věc individuálně konzultovat s advokátem.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz