Sestře (roč. 1994) zjistili adenokarcinomem s metastatickými lymfatickými uzlinami. Kolik času jí zbývá?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 6. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,mám dotaz mé sestře ročník 1994 našli z biopsie před měsícem rakovinu jater se špatně diferencovanym adenokarcinomem s metastátickymi limfatickymi uzlinámi stejného typu jako V játrech má napsané ve výsledkach , prosím coto znamená? primární nelze vyloučit spíše cholangioceluarni ,operativně už to bohužel nejde čekají jí chemoterapie , prosím kolik měsíců nebo roků jí zbývá na tuto nemoc děkuji za pochopení.

Gábina

Vaší sestře byl zjištěn adenokarcinom jater s postižením lymfatických uzlin. Nález je natolik pokročilý, že není možné jej chirurgicky odstranit. Sestra podstoupí chemoterapii. Ptáte se, co tento nález pro Vaši sestru znamená, jak dlouho s touto nemocí může žít.

Dobrý den paní Gábino,

Vaše otázky jsou zcela logické a velmi důležité. Ale jediný, kdo Vám na ně může nejpřesněji odpovědět, je ošetřující lékař Vaší sestry. Tento typ nádoru je v jejím věku velmi neobvyklý. Vzhledem k tomu, že neznám další okolnosti, můžu Vám dát jen rámcové informace.
Pokud je rakovina v játrech natolik pokročilá, že není možné operovat, vyléčení nebude zcela jistě možné. Chemoterapie může postup nemoci zpomalit, ale bude velmi záležet na tom, jak bude Vaše sestra chemoterapii snášet, jak moc jsou játra zasažena, zda chemoterapie nevyvolá závažné nežádoucí účinky, které by ji ještě více oslabily či vyčerpaly. Délka života s touto nemocí záleží také na tom, jak bude nemoc na chemoterapii reagovat. To bude onkolog průběžně kontrolovat. Tento typ chemoterapie, kterému říkáme paliativní, protože jejím cílem není vyléčit, ale zpomalit průběh nemoci, můžeme pacientovi podávat pouze v situaci, kdy se v průběhu léčby nemoc dále nerozšiřuje a pokud nezpůsobuje nemocnému závažné komplikace a potíže. Z hrubých statistik vychází, že pěti let se s touto nemocí dožívá 40-50 % pacientů.
Moc mě mrzí, že Vám nemůžu napsat povzbudivější informace. Rozhodně Vás však chci podpořit v tom, abyste se co nejvíce ptaly ošetřujících lékařů, kteří mají k dispozici více informací potřebných k odhadu průběhu onemocnění. Určitě bude dobré, když se budete ptát, co plánovaná léčba může přinést a jaká jsou rizika. Tak, aby se Vaše sestra mohla sama rozhodovat, co si pro sebe sama přeje.

Přeji Vám oběma hodně sil a co nejvíce společného času.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz