Sestra má rakovinu prsu, zasáhla kosti. Je spavá, depresivní, může se uzdravit? Jak jí pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 9. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, sestra se nám po dvou letech sveřila že má rakovinu. Prodelala chemoterapie, avsak neúspěšně. Momentálně bere nějaké léky. Léčba stojí kolem 80 000 měsíčně. Nechce se nám víc svěřit jediné co víme je že má rakovinu prsu a dostalo se jí to až na kosti. Je velmi spavá a neustále má deprese takže s ní někdo musí být 24 hodin denně. Jakmile je sama dostava se do depresi a je schopná se šíleně opít. Moje otázka zní jakou šanci má na přežití. Eventuelně jak dlouho ještě bude s námi? A jak jí pomoci, jak psychicky tak fyzicky. Díky

Eliška Kolomaznikova

Vaše sestra má pravděpodobně pokročilé nádorové onemocnění prsu, které se rozšířilo do dalších částí těla. Podstupuje blíže nejasnou léčbu. Je hodně spavá, velmi depresivní a je těžké s ní o nemoci vůbec mluvit. Ptáte se, má-li šanci na přežití, případně jak dlouho tady ještě může s vámi být.

Vážená paní Kolomazníková,

jste nepochybně ve velmi těžké situaci, sestra nechce zřejmě proto, že nemůže o své nemoci moc mluvit. Chybí vám informace, které by pomohly v péči. Někdy se skutečně stane, že nemoc je pro pacienta takovou psychologickou hrozbou, že o ní nemůže ani mluvit. Obvykle má své specifické strachy a obavy a to nejen o život, ale také o další věci jako je strach z bolestí, strach z umírání, strach o druhé, obavy z finanční situace a podobně. Můžete opatrně nabídnout rozhovor o nemoci, o tom, čeho se sestra nejvíce bojí, s čím by potřebovala nejvíce pomoci. Případně zjistit, zda v okolí má jinou osobu, které by důvěřovala a se kterou by mohla toto vše sdílet. Můžete ji ujistit, že jí budete tak jako doposud na blízku, bude-li to tak chtít a potřebovat. A možná i respektovat, že mluvit prostě nemůže.

Nádorové onemocnění prsu má velmi různou prognózu — záleží na konkrétním typu nádoru a dalších podrobnostech jako je věk pacienta, biologický věk, další choroby, reakce nemoci na léčbu a jiné. Obvykle onemocnění, které se již rozšířilo do dalších částí těla, znamená, že cílem protinádorové léčby není úplné vyléčení, ale spíše zpomalení či zastavení postupu nemoci a také zvládání průvodních příznaků nemoci. Jsou nádory prsu, které i při rozšíření třeba do kostí dovolí přežívání v letech, jiné bohužel mají mnohem rychlejší průběh. Prostě záleží na konkrétním typu nádoru prsu. Obvykle ale zvýšená spavost a ulehnutí spíše bohužel znamenají, že život nemocného se chýlí k závěru. Ale z těch mála informací u vaší sestry nemohu blíže soudit.

Velmi bych vám doporučila obrátit se na mobilní (domácí) hospic, který sestře i vám může nabídnou komplexní služby. Lékaři i sestry i ostatní profesionálové zde zaměstnaní jsou vzděláni v paliativní medicíně a paliativní péči, což je obor zaměřený na pomoc závažně nemocným pacientům — pomoc s léčbou příznaků, pomoc sociální i psychologickou a spirituální. Lékař zde pracující může pomoci i s léčbou úzkostí a deprese a pochopitelně s dalšími možnými příznaky. I kdyby sestra o takovou pomoc nestála, můžete se i vy sama na profesionály z hospice o další konkrétní rady a podporu obrátit.

Přeji vám hodně odvahy a také sil

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz