Sestra má rakovinu kostí, jater, ložiska pod kůží, má bolesti, zvrací a málo jí. Lze jí nějak ulehčit průběh nemoci?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 10. 2017 zobrazit původní dotaz

moje mladsi sestra trpi rakovinou kosti,jater ma po tele spoustu bolestivych nadorku pod kuzi.ma velke bolesti.denne dojizdi k lekari na morfinove injekce.ma i naplasti.casto zvraci,velmi malo ji a kdyz tak trochu jogurtu,piskotu a stavy.je mozne ji nejak ulehcit prubeh nemoci?dekuji velmi za odpoved.

vera nademlynska

Vaše sestra má generalizované nádorové onemocnění, trpí velkými bolestmi, velmi málo jí a opakovaně zvrací. Na bolesti má opiátové náplasti a denně dojíždí k lékaři kvůli podkožní aplikaci morfinu. Vy se ptáte, zda není možné jí stonání nějak ulehčit.

Milá paní Nademlýnská,

myslím, že ulehčení by určitě bylo na místě, každodenní dojíždění k lékaři musí být v jejím stavu velmi náročné a vyčerpávající. Také aplikace morfinu 1x denně není vůbec optimální, injekce morfinu dokáže většinou ztlumit bolesti na 4-6 hodin, ale déle již nepůsobí. To znamená, že dávat jej 1x denně je nedostačující. Účinný lék na bolest by měla mít Vaše sestra u sebe s možností užívat jej podle potřeby, to znamená vždy, když ji budou bolesti trápit, ať už je to ve dne nebo v noci.

Kromě bolestí by měla mít u sebe i léky proti nevolnostem a dalším symptomům, které jí znepříjemňují život. Zjistěte si, zda ve Vašem okolí není k dispozici nějaký mobilní hospic, který by sestru mohl přijmout do péče a jezdit za ní domů, místo toho aby se ona denně trmácela k lékaři. Pokud žádný mobilní hospic v okolí nemáte, může praktický lékař alespoň napsat poukaz na návštěvy sestřiček některé z agentur domácí péče, které by také mohli chodit několikrát denně a zajistit podávání morfinu a dalších léků v domácím prostředí i pomáhat s ošetřovatelskou péčí.
Po zaučení zvládne podkožní aplikaci léku i laik, je to způsob, kterým si běžně např. diabetici píchají inzulin. Pokud by byl ošetřující lékař ochoten předepsat sestře morfin domů a naučit Vás jej aplikovat, i to by byla možnost, jak jí zajistit včasné podání léku ve chvíli, kdy ji přepadnou bolesti.

Co se týče nechutenství, určitě není dobré sestru do jídla a pití nutit. Je dobré pouze nabídnout, ale nechat na ní, kolik toho může sníst, aby jí po jídle nebylo těžko. Většinou nemocným spíše chutná něco studeného jako je jogurt, přesnídávka nebo zmrzlina, zdrojem energie mohou být i kalorické nápoje jako např. Cola, džus nebo pivo.
Je dobře i promyslet a se sestrou probrat další plán, protože je velmi pravděpodobné, že jí budou síly vlivem nemoci ubývat a že bude potřebovat stále větší a větší pomoc od druhých. Zkuste se tedy dopředu domluvit, zda je ve Vašich možnostech pečovat o ni doma nebo spíš zajistit nějaký lůžkový hospic, kde by se o ni postarali. Pokud by chtěla být doma, bylo by určitě šikovné zajistit si pro ni služby mobilního hospice nebo přes praktika agenturu domácí péče.

Je moc dobře, že v této těžké situaci Vás má sestra po svém boku a že jí můžete být pomocí a oporou. Přeji Vám oběma hodně sil a doufám, že se podaří vše dobře zvládnout.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz