Sestra chce vědět, jak naložíme s bytem po smrti tatínka, kde s dcerou bydlíme. Na vyplacení nemám. Jaké jsou možnosti?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 6. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Žiji ve společném bytě s tatínkem, jehož je on vlastníkem. Bydlím tu od narození, 38 let,ještě i s mou dcerou. Nyní je na tom tatínek zdravotně špatně. Mám sestru, která již po mně chce odpověď, jak to do budoucna bude s bytem, zda ji vyplatím... Na to bohužel nebudu mít, na hypotéku nedosáhnu, je možnost se domluvit na pravidelném splácení? Nebo vyplácet nemusím, mohu tu stále bydlet s dcerou a sestra bude mít polovinu vlastnického práva? Obávám se, že s tím souhlasit nebude. Může mě nutit byt prodat? Investovala jsem do bytu peníze a starám se o tatínka jen já, ona moc zájem nemá, občas se zastaví jen pozdravit... Děkuji za odpověď a radu

Marta Horká

Žijete ve společném bytě s tatínkem od svého narození. Byt vlastní tatínek a horší se mu zdravotní stav. Sestra, která se do péče o tatínka zapojuje minimálně, chce nyní vědět, jak to bude s bytem do budoucna. Na vyplacení sestry nemáte dostatek prostředků, na hypotéku nedosáhnete. Ptáte se, zda se můžete domluvit na pravidelných splátkách nebo můžete byt dále obývat jako částečný vlastník. Zajímá Vás, zda sestra může byt prodat.

Dobrý den,

ve Vašem případě by bylo ideální, kdyby Váš tatínek sepsal závěť či jiné pořízení pro případ smrti. V takové listině může rozdělit svůj majetek podle svého uvážení např. tak, že větší část bytu připadne Vám, což by Vaši situaci usnadnilo. To je ale samozřejmě možné jen pokud si to takto Váš tatínek přeje. Jestliže by došlo nakonec k dědickému řízení aniž by existovalo pořízení pro případ smrti zůstavitele (Vašeho tatínka), pak by se majetek dělil mezi potomky rovným dílem, tedy každá z vás by získala ideální polovinu majetku (a tím i bytu).

Zákon současně připouští, aby se mezi sebou dědici domluvili i na jiném rozdělení pozůstalosti. Podle zákona soud schválí jakoukoliv dohodu dědiců, která neodporuje vůli zůstavitele. Ve Vašem případě by tedy mělo být možné „vyplatit“ podíl Vaší sestry na předmětném bytě. Můžete se dohodnout i na postupném vyplacení ve formě pravidelných splátek, jedinou podmínkou je souhlas všech dědiců, tedy i Vaší sestry. Pokud byste se na vyplacení dohodli, bude třeba se domluvit na odhadci, který pro vás cenu nemovitosti odhadne. Vaše společná dohoda na osobě, která bude cenu domu odhadovat, je základním předpokladem pro Vaši další dohodu.

Pokud by k dohodě mezi dědici z jakéhokoliv důvodu nedošlo, pak Vaše sestra ze zákona nabyde svůj podíl na bytě jako tzv. ideální spoluvlastnický podíl. Pak budete Vy a Vaše sestra podílovými spoluvlastníky domu s tím, že se podle svých podílů budete podílet na rozhodování o domě, na jeho správě apod. Právo bydlet v takové nemovitosti mají oba spoluvlastníci, není tedy možné, aby Vám sestra následně zakazovala v bytě bydlet. Podle podílů mají spoluvlastníci také povinnost byt spravovat (pravidelná údržba, nutné opravy apod.). Jestliže by se dědici v tomto režimu nebyli schopni na něčem dohodnout (např. proto, že oba vlastní ideální polovinu, takže nikdo nemá většinu hlasu), pak rozhodne na žádost dědiců soud.

Pro úplnost raději ještě upozorním, že při odpovídání na Váš dotaz jsem předpokládala, že v řešení situace nefiguruje tatínkova manželka. Pokud by totiž byl Váš tatínek ženatý, měnilo by to zřejmě způsob rozdělení bytu mezi dědice. Dědicem v první dědické třídě je vedle dětí také manželka. Pozůstalost by se pak dědila na třetiny. Zároveň před dělením pozůstalosti musí dojít také k vypořádání společného jmění manželů, zpravidla na poloviny. Pouze polovina, která náleží tatínkovi, by byla předmětem dědění.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz