Rodinný přítel má tumor plíce, chemoterapii už lékaři nedoporučují. Po paliativní radioterapii zlepšení nevidím. Jak je stav vážný a jaké jsou vyhlídky?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 8. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám dotaz ohledně onemocnění našeho rodinného přítele.
Diagnóza C348-SCC pravé plíce,T4N1M1a Vla st..Tumor plíce s prorůstáním do hrudní stěny.Vyrazny otok DK již nad kolena, těstovité,charakteru lymfadem a bílkovina v krvi byla normální.
Chemoterapie mu byla podána minulý rok a tentokrát už ji lékaři nedoporučují,prý by mohla stav zhoršit.
Byla mu doporučena Paliativní radioterapie 5× , zlepšení nevidím.Pan Jiří bere mnoho léků:tbl.800 Lunaldin 4×denne,Dolforin náplast 2× 200 ug á 3 dny sirup Lyrika.
Chtěla laické vysvětlení jak na tom pan Jiří opravdu je a jaké jsou vyhlídky na zlepšení.
Nyní je hospitalizován s růží na infekčním odd.to se také objevilo až teď, dříve žádné zdravotní problémy neměl,ani cukrovku, vysoký tlak.... Vůbec nic.Panovi je 68 let.

Předem děkuji za vysvětlení a sdělení nějaké rozumné prognózy.
Moc mi má něm záleží.
tesarkovamarcela@seznam.cz

Marcela

Váš přítel má velmi pokročilou rakovinu plic. Podstoupil chemoterapii i ozařování, užívá silné léky proti bolesti, má otoky nohou a nově i růži. Další onkologická léčba mu již nebyla nabídnuta. Chtěla byste vysvětlit, v jak vážné situaci se váš přítel nachází a jaké jsou jeho vyhlídky do budoucna.

Dobrý den, paní Marcelo,

bohužel Vám nedokážu do detailu říct, jakou má konkrétně Váš přítel prognózu. To bych potřebovala mít více informací a hlavně jeho svolení. Můžu Vám jen obecně říct, že pacienti s jeho diagnózou v tak pokročilém stádiu není možné vyléčit. Chemoterapie měla nejspíš za cíl postup nemoci zpomalit, ozařování odhaduji, že mělo zmírnit bolesti. Efekt v případě, kdy je nemoc natolik rozšířená, nejde zaručit, takže je možné, že zlepšení nepozorujete. U ozařování se navíc efekt dostavuje až s odstupem několika týdnů, není to hned. Z Vašeho popisu netuším, jak Váš přítel vypadá, kolik má síly, jak mu chutná jíst, jestli hubne, kolik času tráví na lůžku a kolik času tráví spánkem. To jsou totiž známky, podle kterých dokážeme odhadnout, kolik času mají pacienti před sebou. Ne vždy jsou pro prognózu důležitá čísla a laboratorní hodnoty, spíše rychlost celkového zhoršování a rychlost úbytku sil. Zcela obecně platí pravidlo, že když se celkový stav a úbytek sil zhoršuje v průběhu měsíců, tak i prognóza bývá v měsících, pokud se stav začne zhoršovat skokově z týdne na týden, tak se prognóza nejspíše pohybuje řádově v týdnech. Je mi líto, ale nic bližšího a konkrétnějšího Vám z informací, které mám, nedokážu napsat. Neváhejte se však zeptat ošetřujícího lékaře, pokud s tím bude Váš přítel souhlasit, určitě Vám bude moct říct víc.

Přeji Vám i Vašemu příteli co nejvíce sil a klidných dnů. Je moc dobře, že má někoho, komu na něm tolik záleží!

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz