Rakovina tlustého střeva - prognóza

Odpověď na dotaz ze dne 18. 7. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den paní doktorko,

u mé maminky byla na začátku roku 2009 diagnostikována rakovina tlustého střeva (to jí bylo 50 let). Následně byla maminka operována, nádor byl odstraněn a dostala vývod + chemoterapie (infuze). Asi za rok a půl se objevil další zhoubný nádor v oblasti břicha. Jelikož se doktoři dlouho neodvažovali k operaci, přešla maminka na doporučení svého praktika a gynekologa na MOU do Brna, kde ji nádor velikosti vejce-jablka odstranili spolu s levým vaječníkem a okolím v prosinci 2010. Pak dostávala pouze prášky a chodila každé 3 týdny na testy. Nyní zjistili, že jsou krevní testy opět horší a dostává znovu ifuze (1x 3týdny) a má nález v děloze na pravé straně a čekáme na výsledky PET. Původně si lékaři mysleli, že se jedná o něco kovového či srůsty - prý to bylo velice tvrdé. Jelikož má ale špatné testy, tak si myslím, že je více než jasné, že to bude další nádor.
Nebudu se Vás ptát na prognózu, jelikož vím, že to nejde takto určit a také, že to nevypadá kdovíjak optimisticky. Chtěla jsem Vás poprosit hlavně o vysvětlení:na internetu jsem četla spoustu článků, všude se vyskytuje podobná statistika - při včasné diagnóze je přežití u 80% lidí 5 let! To znamená co? Že pouze ti, u nichž byla diagnóza včasná, se dožívají až (maximálně) 5 let a ostatní pod 5 let? Je vůbec možné dožít se déle a nebo v tomto vážnějším případě máme čekat, že třeba do roku či dvou nejspíš umře? Možná to zní pesimisticky, ale ráda bych věděla, na co se máme popřípadě připravit. Jestli i přes to, že je maminka velký bojovník a jen tak se nevzdává, nemá šanci s nemocí bojovat a oddálit konec na víc jak 5 let? Jí se zeptat nemůžu, jestli něco ví či ne, nechci jitřit rány, a s jejími doktory nejsem bohužel v kontaktu.
Velmi Vám děkuji za ochotu a odpověď.
S pozdravem MŠ

Michaela

Vaše maminka byla léčena pro nádor tlustého střeva a nyní se objevil další pravděpodobně nádorový proces zatím nejistého původu v dutině břišní. Vy se ptáte, co znamenají jednotlivé statistické údaje týkající se přežití nemocných.

Vážená paní Michaelo,

pětileté přežití vypovídá o procentu nemocných, kteří žijí déle než 5 let. Používáme jej proto, že většinu nádorů považujeme za vyléčených, jestliže se po 5ti letech neobjeví známky rozšíření (metastáz) nebo znovuobjevení (recidivy) v původní lokalizaci. Většinou platí, že je-li nádor diagnostikován včas, je naděje nemocných na vyléčení či alespoň významné prodloužení života výrazně lepší. Je třeba ještě zmínit, že v dnešní době se nádorová onemocnění svým průběhem stávají nemocemi chronickými, tj. vleklými. Nemocní žijí a přežívají i mnoho let.

Chtěla byste vědět, na co se máte připravit. Je to zcela pochopitelné, pro většinu z nás je lépe mít alespoň trochu jistotu, i když ne třeba právě příznivou, než žít v naprosté nevědomosti. Nebojte se maminky zeptat na její pocity, obavy a naděje. Rány jitřit takovými otázkami rozhodně nebudete, naopak mamince pomůžete, aby na své myšlenky nebyla sama, izolovaná, odříznutá od svých milovaných snahou vzájemně se chránit. Najděte si vhodnou příležitost na takový rozhovor a uvidíte, že sdílení i smutných a obtížných věcí může být vlastně naplněné také radostí z toho, že jste spolu, že na to nejste každá sama.

Maminčin výhled do budoucna hodně závisí na tom, co se vlastně teď děje. Jsem přesvědčená, že v Masarykově onkologickém ústavu v Brně je v dobrých rukách. Bude-li si to maminka přát, buďte s ní, až jí lékař bude sdělovat výsledky a plánovat další postup. Ve dvou se vždy těžké věci zvládají lépe. Budete se také moci vyptat na vše, co Vás trápí. Více se k prognóze vyjádřit nemohu.

Přeji Vám dostatek sil, odvahy a naděje na společné cestě.

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz