Je potřeba řešit nedostatek výživy u pacienta s nádorem slinivky?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 3. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, můj tatínek má rakovinu slinivky břišní, pro pocit plnosti a nevolnosti není schopný téměř žádného perorálního příjmu(během dne dokáže vypít tak max.2 nutridrinky a nějaké tekutiny + někdy něco kolem 5 lžic polévky). Chtěla jsem se zeptat jaká je vaše zkušenost, jestli příjem potravy řešit nebo neřešit, jak takovou situaci řešíte u vás? náš lékař si spíš myslí neřešit, ale já v sobě mám nejistotu, zda by se v tom případě nejednalo o nějaký druh eutanazie, že by umřel vlastně vyhladověním. Je den ze dne slabší a spavější, souvisí to s terminálním stadiem rakoviny nebo spíš s tím nedostatečným příjmem potravy? On i my si přejeme, aby mohl každopádně zůstat doma.Děkuji

mirka

Váš tatínek má nádor slinivky břišní, není téměř schopen přijímat stravu a Vy se ptáte, jestli je potřeba nedostatek výživy nějak řešit.

Vážená Mirko,

Nejprve Vám chci napsat, že to, co pro Vašeho tatínka děláte, je opravdu obdivuhodné. Není lehké pečovat o těžce nemocného člověka, vyžaduje to spoustu sil a odvahy.

Bohužel Vám nejsem schopna dát odpověď tak konkrétní, jak byste asi potřebovala, protože neznám tatínkův zdravotní stav, nevím, jak dlouho již stoná, čím a jak byl léčen a tak dále. Mohu Vám poskytnout jen obecný pohled. Náhradní výživa (ať již formou infuzí, žaludeční či střevní sondy nebo formou popíjení speciálních nutričních doplňků) se obvykle doporučuje především nemocným, jejichž zdravotní stav napovídá delší prognóze. Má význam především u nemocných, kteří se připravují na další léčbu nádorového onemocněni a kteří potřebují načerpat před touto náročnou léčbou sil. Je také namístě tam, kde základní onemocnění brání průchodu trávicí trubicí, ale není ještě natolik pokročilé, aby bylo příčinou úmrtí. Nevím, jaké léky tatínek užívá, ale existují možnosti, jak lze do určité míry bolesti břicha, pocit plnosti a nevolnost příznivě ovlivnit, a tak alespoň na nějakou dobu umožnit nemocnému přijímat stravu. To se může týkat právě nádoru slinivky, i když musím bohužel přiznat, že nádory slinivky jsou jedny z nejzhoubnějších, špatně se léčebně ovlivňují a velmi rychle vedou k úmrtí nemocného.

Také je namístě upozornit, že zatím nejsou dostatečná data, která by napovídala, že umělé podávání výživy v jakékoli formě zlepšuje přežití nemocných. Podle dostupných údajů to vypadá tak, že tento způsob podpory nemocného mu nepřináší většího užitku. Zdá se, že sama nemoc obvykle nedovoluje tělu využít dodávané výživné látky. Takže zcela jistě nelze hovořit o eutanazii (tímto slovem se označuje úmyslné konání s cílem zkrátit život nemocného na jeho přání). Máte-li možnost a pochybnosti, navštivte nutriční poradnu — obvykle tyto poradny spolupracují s onkology (v Praze například na IV. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 2). Jinou možností by byla konzultace s lékařem specializovaným na paliativní léčbu, podívejte se do seznamu domácích nebo lůžkových hospiců, který je Vám nejblíže. Také tatínkův ošetřující onkolog by Vám měl dostatečně vysvětlit jeho pohled na věc a vhodnost či nevhodnost nutriční podpory. Podívejte se na text věnovaný tomuto tématu přímo na tomto portálu v části Poslední týdny a dny.

Na základě Vašeho popisu je ale pravděpodobnější, že tatínkův stav je způsoben spíše nádorem samým, a nikoliv tím, že nepřijímá dostatek živin.

Vážená Mirko, přeji Vám i Vašemu tatínkovi klidný čas strávený společně.

S úctou

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz