Jaká je prognóza rakoviny slinivky?

Odpověď na dotaz ze dne 1. 2. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mému blízkému příbuznému byla diagnostikována rakovina slinivky s meta do jater. Pokusili se o operaci,ale slinivku nebylo možno odoperovat. Je mu 55 let. Měla by mu být cca za měsíc po zhojení operace nasazena 5ti týddenní chemoterapie - vždy 1x v týdnu. Název bohužel nevím. Jaká je šance na další život? Existuje možnost, že se nádor zastaví? Nebo prognoza délky života? Děkuji.

Radka

Ptáte se, jaká je prognóza života s rakovinou slinivky?

Milá Radko,

nádory slinivky břišní patří bohužel mezi jedny z nejzhoubnějších. Záměrně jsem použila množné číslo, protože jde o několik různých typů, z nichž každý má trochu jiné biologické chování. Existuje jedna výjimka a to nádor, který nevychází přímo z buněk slinivky, ale z buněk, které se nacházejí v místě vyústění vývodného systému slinivky, tak zvané ampule. Tento typ nádoru má mnohem mírnější průběh. O který typ nádoru se jedná v případě Vašeho příbuzného, to nevím. To, že operace nebyla úspěšná, že jsou již přítomny metastázy v játrech a že se lékaři rozhodli pro podávání chemoterapie však svědčí spíše pro to, že jde o některý z těch zhoubnějších nádorů.

Obecně mohu říci, že chemoterapie, je-li uvážlivě indikována, má v případě nádorů slinivky za cíl prodloužit život nemocného. Naděje na úplné vyléčení chemoterapií je velmi malá. Je třeba pečlivě zvážit přínos pro kvalitu života, neboť chemoterapie není léčba bez nežádoucích účinků. Váš příbuzný by měl být informován o tom, co přesně mu tato léčba přinese ať už pozitivního, nebo negativního. A stejně jako u jakýchkoliv jiných nádorových onemocnění i tady je velký prostor pro tzv. palitativní terapii, tedy léčbu cílenou právě na kvalitu života, na zmírňování průvodních příznaků nemoci. To například znamená, že by v případě uzávěru vývodného systému slinivky měl být učiněn pokus o jeho zprůchodnění– možná že právě během Vámi zmiňované operace byla vytvořena umělá chirurgická spojka se střevem tak, aby štávy tvořené slinivkou měly kam odtékat. Jejich hromadění může být zdrojem obtíží. Jinou možností je třeba zavedení takzvaného stentu – plastové trubičky – při endoskopii. Důležitou součástí je také léčba bolesti, slinivka břišní je v těsném kontaktu s nervovými pleteněmi a může způsobovat bolest jejich narušením. Paliativní léčba pomáhá v případech nechutenství, nevolnosti, zvracení, dušnosti a dalších možných příznaků spojených se základní chorobou.

Ptáte se také na odhad prognózy. Bohužel tyto odhady se činí jen velmi těžko i u nemocných, jejichž zdravotní stav známe velmi podrobně, včetně předchorobí, průběhu samotné nemoci a třeba reakce na léčbu a případné komplikace. Ve hře jsou i faktory moderní medicínou jen velmi těžko postižitelné, nicméně dobře zdokumentované. Bude-li Váš příbuzný chtít, jistě může všechny tyto otázky položit svému ošetřujícímu lékaři.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz