Rakovina prostaty, metastáze v páteři a žebrech - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 1. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, můj dědeček se léčí již deset let s rakovinou prostaty.Před těmi deseti lety prošel studií p. DOC.Heráčka,která mu zachránila život. Bohužel následná hormonální léčba přestala zabírat cca před rokem,čekalo se na další studii,která byla otevřena nedávno,ale pozdě,byl bez léčby cca půl roku,pak mu vzali varlata,bohužel ale prostata začala metastázovat. Děda jezdil dál na léčbu do prahy a na nějaké kapačky(chemoterapie) na vyhánění rakoviny z kostí,jezdí tam cca půl roku. před vánoci seNejspíš
nachladl a nemoc přechodil a dělá se mu výpotek na plicích a v plici se mu tvoří voda,po první punkci udělali CT aby zjistili,zda to nemá spojitost s rakovinou prostaty a na plicích nic nemá,voda se mu tam ale stále tvoří a každých 21dní jezdí na punkce a pak jde domu, bohužel se zjistilo,že je metastazemi napadena témeř celá páteř a žebra. Nedávno dostal obrnu lícního nervu a včera jsme byli v nemocnici protože se mu strašně točila hlava a doktoři řekli,že nejspíš ty ložiska v páteři tlačí na nerv a proto se mu tak strašně točí hlava. Doktoři nám řekli,že bud to vyřeší gama nožem(laser) nebo magnetickou resonancí. Dědečkovi je 75let,je neuvěřitelně statečný a snaží se ,rozhodně nic nevzdává,ale začíná toho na něj být moc. Můj dotaz zní,co máme čekat,ráda bych znala váš názor na to,jak přibližně nemoc bude dál pokračovat,jak dlouho jeho utrpení bude pokračovat než bude konec,chápu,že bez podrobných výsledků mi to nemůžete s jistotou napsat,ale přece jen máte s touto nemocí skušenosti a proto píši o radu. Nejsem naivní a vím,že konec se blíží,ale ráda bych věděla co ještě příjde. Děkuji a přeji pěkný den.

Vladka

Váš dědeček se deset let léčí s rakovinou prostaty a poslední týdny se začínají hromadit komplikace. Objevily se metastázy v páteři a žebrech, výpotek na plicích, který se po punkci doplňuje, obrna lícního nervu, nepříjemné závratě. Lékaři nabízejí další možnosti léčby a Vy máte pocit, že už dědečka nemoc, její komplikace i náročná léčba příliš vyčerpávají. Máte obavu, jak bude vše probíhat, ráda byste věděla, na co všechno se máte připravit, co můžete v příštích týdnech očekávat.

Dobrý den, Vlaďko,

jak správně tušíte, odpověď na Vaši otázku nemůže být jednoznačná. U každého pacienta probíhá onemocnění jinak. K Vaší obavě ohledně toho, zda toho není na Vašeho dědečka už moc, bych poznamenala, že velmi záleží na jeho postoji, na jeho nastavení a na jeho odhodlání s nemocí bojovat. Dokud lékaři mají co nabídnout a jejich možnosti nejsou vyčerpané, tak nabízejí léčbu, která však může být pro vyčerpaného pacienta značně náročná. Vždycky je možnost zeptat se lékaře, jak velký efekt se dá od nabízené léčby očekávat. Jestli léčba nevyčerpá dědečka více než komplikace samotná. Jestli nabízená léčba může život nejen prodloužit, ale i zlepšit jeho kvalitu. A podle všech informací se bude moci Váš dědeček rozhodnout, zda nabízenou léčbu chce podstoupit. Podle Vašeho popisu je nemoc Vašeho dědečka značně pokročilá a je dost možné, že nebude možno nemoc zastavit či zpomalit. Jak dlouhý čas Vašemu dědečkovi zbývá, Vám skutečně nedokážu říci. My to velmi přibližně určujeme podle mnoha faktorů, mezi nimi je zejména rychlost úbytku sil. Pacienti, kteří zcela ulehnou, přestanou jíst, protože nemají vůbec chuť k jídlu, nemají hlad, ani pocit žízně, stále hubnou a většinu dne prospí, mají před sebou řádově týdny (může jich být 4, ale i 8). Myslím, že mi nepřísluší hodnotit možný průběh konkrétně u Vašeho dědečka, protože jej neznám, píšu jen zcela obecné zkušenosti, které máme. Samotný průběh a to, co se může v posledních týdnech odehrávat, záleží opět na konkrétní situaci a na osobnosti nemocného. To, co my nejvíce řešíme u nemocných s rakovinou prostaty, jsou bolesti, když jsou kostní metastázy a případně zvracení, když dojde ke změnám hladiny vápníku v krvi (také v důsledku kostních metastáz). Pokud je přítomen plicní výpotek, můžeme bojovat s dušností. Ne všechny potíže jsou u všech nemocných se stejnou diagnózou, ale je důležité vědět, že na každou z nich existují účinné léky, které dokáží ulevit.  Můžete se obrátit na onkologa či na praktického lékaře, kteří by Vám měli dokázat pomoci či poradit.

Moc držím palce Vašemu dědečkovi a také Vám, ať máte oba dostatek sil do těžkého období, které Vás oba čeká. Pevně věřím tomu, že největším darem a nejcennějším lékem je pro Vašeho dědečka milující rodina, která mu bude nablízku v každé situaci. I ve chvíli, kdy není po ruce žádné řešení, které by si všichni přáli, pouhá přítomnost blízkého člověka, třeba i v mlčení, může nemocnému dodat uklidňující sílu a odvahu na jakoukoliv cestu, i na tu poslední.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková      

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz