Rakovina kostí s metastázemi - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 8. 2007 zobrazit původní dotaz

Vážený pane doktore,má sestra má rakovinu kostí.S četnými metastázemi ji chtějí již propustit z nemocnice, neboť prý její stav léčit nelze.Máme to řešit hospicem či domácí léčbou, což nám nebylo doporučeno.Je jí 49 let.Metastázy byly zjištěny u posledního vyšetření i na plicích.Bere pouze na bolest náplasti Durogesic 100 a Sevredol.Lékař se zmínil o době několika týdnů.Nechce se nám tomu uvěřit,je pořád psychicky dá se říct v pohodě, věří v obrat k lepšímu.Pravdou je že má velké bolesti a je již upoutaná na invalidní vozíček.Je nám jasné, že bojujeme s nevyléčitelnou nemocí,ale tak rychlý průběh???Vždyť někdo žije s rakovinou i několik let?Je nám hrozné se na to ptát ale jak vlastně tato nemoc končí, úpadkem do bezvědomí, kolapsem srdíčka či jak?nedovedeme si to vůbec představit,že takhle celkem psychycky vitální člověk může během takové chvilky odejít (jak naznačil pan doktor)v nemocnici.Nemohl se zmýlit?
Děkuji Novotná Hanka

Hana Novotná

Moji sestru s četnými metastázemi chtějí propustit z nemocnice, neboť prý její stav léčit nelze. Je již upoutaná na invalidní vozíček, máme to prý řešit hospicem či domácí léčbou.

Vážená paní Novotná,

 ”rakovina kostí” je ve většině případů označení pro to, že se metastázy nějakého nádoru dostaly do kostí. To, jak rychle onemocnění pokračuje a také do jaké míry je ovlivnitelné nějakou onkologickou léčbou, závisí především právě na tom, jaký je ten původní nádor. U Vaší sestry se tedy pravděpodobně (dle postoje onkologů)  jedná o typ nádoru, který chemoterapií ovlivnit nelze a další léčba a péče by se proto měla zaměřit na mírnění potíží, která nádor působí (např. bolest, ale také úzkost, deprese atd.).  

Když jsou nádorem postižené kosti, stávají se křehké a méně pevné, často se dokonce samovolně lámou i  bez toho, že by člověk upadl nebo se nějak  poranil. To všechno pak vede k tomu, že  pacienti mívají velké problémy s chůzí a ostatním pohybem. Často je nohy zkrátka neunesou, jindy nechodí proto, že je pohyb velmi bolestivý. Důelžité je, aby měla Vaše sestra dobré pomůcky: vozíček, dobré lůžko (předpokládám, že většinu denního času tráví na lůžku), eventuelně chodítko, toaletní křeslo (přenosný klozet), které může být hned vedle postele a kam si pacient v případě potřeby sám nebo s dopomocí přesedne. O tom všem je třeba hovořit s ošetřujícím onkologem, praktickým lékařem, popř. se objednat k ortopedovi, který všechny tyto pomůcky může předepsat. Další možností je kontaktovat některý z hospiců ( jejich seznam a kontakty naleznete na www.hospice.cz) a v jejich půjčovnách pomůcek si potřebné věci vypůjčit.

Uvádíte, že Vaše sestra užívá Durogesic a Sevredol. To jsou moderní a velmi účinné léky na bolest. Je otázka, zda je dávka analgetik, kterou Vaše sestra má dostatečná. O tom je třeba hovořit s Vaší sestrou a také s ošetřujícím lékařem. Dávky anagetik lze samozřejmě zvýšit. Někdy bývají ale pacienti při vysokých dávkách výrazně utlumení a ospalí a to jim vadí více než samotná bolest. V některých případech se dají bolestivá místa ozářit, čímž lze bolest zmírnit. O tom je však třeba hovořit s ošetřujícím onkologem.

Onemocnění Vaší sestry je nevyléčitelné. Vývoj nemoci a komplikace, které vedou ke smrti, ale mohou být různé: např. infekce, krvácení, porucha metabolismu. U některých pacientů je zajištění dobré péče i ve velmi pokročilých stádiích z lékařského hlediska poměrně jednoduché. Jindy je průběh velmi kolísavý, spektrum problémů se velmi mění a je třeba opakovaných a častých zásahů lékaře, úprav medikace, infuzí, podávání kyslíku atd. Právě to jsou věci, které rozhodují, zda bude péče zvládnutelná doma, nebo zda bude vhodnější přijetí do hospice. Dalším faktorem je to, zda je v místě, kde Vaše sestra bydlí, nebo kde bude pobývat, dostupná dobrá agentura domácí péče a zda je praktický lékař ochoten péči vést (předepisovat potřebné léky, předepisovat  návštěvy sester domácí péče, chodit sám na návštěvy atd.). Třetím, neméně důležitým faktorem je to, zda je v blízkosti Vaší sestry někdo, kdo by s ní mohl být a pečovat o ní. Pacienti v závěru života často potřebují prakticky trvalou přítomnost druhé osoby. Bylo by dobré, abyste všechny tyto okolnosti uvážila a prohovořila se setrou a ošetřujícími lékaři. S praktickými dotazy se také můžete obrátit na lékaře a sestry stávajících hospiců.

Chápu vaše rozhořčení, že onemocnění u Vaší sestry probíhá tak rychle, tak nečekaně. I takové případy se stávají. Některé typy nádorů  se mohou “rozsít” do různých částí těla a vytvořit výše uváděné metastázy rychle nebo pomaleji, ale zcela nepozorovaně. Určitě i pro Vaši sestru je velmi těžké se s novou situací srovnat a přijmout ji. Myslím, že je v danou chvíli velmi důležité, abyste jako rodina byli sestře nablízku a všemožně ji podporovali a podpírali. Ze zkušenosti Vám mohu doporučit, abyste o všech těchto věcech se sestrou hovořila co nejotevřeněji a neupřímněji . “Milosrdná” lež většinou nefunguje.

Přeji Vám hodně modrosti a také síly

Regina Slámová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Regina Slámová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz