Rakovina konečníku, zlepšení po léčbě - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 1. 11. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,prosím o sdělení zda je šance na celkové vyléčení u manžela v 2/11 diagnoza C20,T3N1M1 -Ca rekta ,susp.generalizace do plic a jater.V 5/11 provedena stomie,následně léčen 6 serii biochemo Folfox a Avastin s výsledným CT s regresí lymf.uzlin a regresí meta plic.Po ukončení možno operovat.Operace proběhla 10/11 nízká resekce rekta+levostr.hemikolektomie s s zrušením sigmoideostomie.V lékařské zprávě histolog.nález:části stěny tlustého střeva s hyperemií,hemoragiemi,místy subserózně s okrsky fibrózy,fokálně s fibrinózně hnisavou peritonitidou,v bloku č.3/4 s vyústěním do stomie,na okraji s kožním krytem,v dlaždicovém epitelu s akantózou a nepravidelnou papilomatózou.V místě přechodu sliznice střeva a dlaždicového epitelu je fokálně akcentovaná polymorfní zánětlivá celulizace,stěna střeva má zde nepravidelně naznačeny hyperplastické krypty a jsou zde známky ischemické kolitidy.V okolí stomie jsou známky granulomatózní reakce s mnohajadernými histocyty.V perilolickémtuk.vazu je zastiženo 5 lymfat.uzlin bez známek malignity.TNM podle UICC/WHO 2009:pT3pN0pMx.Máme se dle sdělení chirurga domluvit o další léčbě s onkologem(prý buď další chemo + ozařování).Od 5/11 manžel zhubl o 20kg,je celkově dost vyčerpaný,jaké máme šance.Velmi děkuji za odpověď.

Iva N.

Popisujete podrobně lékařské nálezy z vyšetření a operace Vašeho manžela, který má zhoubné nádorové onemocnění tlustého střeva, které se rozšířilo i do plic, ale po léčbě do značné míry ustoupilo. Ptáte se, jaké máte šance.

Vážená paní Ivo,

nejsem ani onkolog, ani gastroneterolog, proto neznám podrobně statistiky týkající se přežití nemocných s rozsahem postižení, jaký popisujete. Vím jen z dostupné literatury, že takzvané 5-ti leté přežití u pacientů s nádorem tlustého střeva, který se rozšířil do vzdálených míst (vytvořil metastázy) je asi kolem 6-ti %. To znamená, že 6% těchto pacientů se dožije dalších 5-ti let. Bohužel i to, že manžel zhubl a je vyčerpaný, svědčí spíše pro to, že jeho nemoc je pokročilá. Ale více podrobností nebo přesnější prognózu byste měli určitě probrat s ošetřujícím onkologem. A to tím spíše, pokud se chystá manžel na další léčbu.

Je dobré vědět, co taková léčba přinese — nejen co se možného úplného vyléčení či jen zastavení nemoci týká, ale i o případných nežádoucích účincích léčby. Myslím si, že toto je pro Vás a Vašeho manžela ten pravý čas na zhodnocení, přehodnocení cílů léčby — je cílem vyléčení? zpomalení postupu nemoci? kvalita života? Jsou to jistě závažné a těžké otázky a někdy se o nich špatně mluví. Někteří nemocní se rozhodnou bojovat za každou cenu o prodloužení života, jiní upřednostňují spíše jeho kvalitu, která může být další protinádorovou léčbou zhoršena. Každý jsme jedinečný a každý tak máme jiné představy a dáváme přednost něčemu jinému. Je ale správné o tom uvažovat a mluvit. Jen tak můžeme dosáhnout toho, že léčebný plán bude v souhlase s našimi představami.

Doporučovala bych Vám toto: probrat s ošetřujícím onkologem nejpravděpodobnější možný další průběh nemoci, co může další léčba přinést, co lze a co nelze do budoucna čekat. Jen ošetřující onkolog, který zná manželův zdravotní stav do detailů, reakci na dříve podávanou léčbu, případné další přidružené nemoci a další, je schopen Vám dát přesnější odpovědi.

Držím Vám i manželovi palce,

s pozdravem MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz